Европейският парламент официално призова държавите-членки, които не са ратифицирали Истанбулската конвенция, да го направят. Това се случи по време на дебат с Европейската комисия и Съвета на Европа, предаде репортер на Actualno.com.
Още: Съпругата на Асад подала молба за развод, не иска да стои в Русия
Още: Наталия Киселова: Има два варианта за правителство - около ГЕРБ и анти-ГЕРБ
Към момента само 17 държави, членуващи в ЕС, са ратифицирали документа - Австрия, Белгия, Германия, Дания, Естония, Испания, Италия, Кипър, Малта, Холандия, Полша, Португалия, Румъния, Словения, Финландия, Франция и Швеция.
България е сред страните, които не са ратифицирали конвенцията и по време на дебатите страната ни беше дадена като лош пример. Припомняме, че миналата седмица правителството оттегли законопроекта за ратификация на конвенцията. Министерският съвет мотивира отмяната на вече взетото си решение с факта, че депутати сезираха Конституционния съд и предстои той да се произнесе за съответствието на документа с Конституцията на България.
Истанбулската конвенция беше приета от правителството на 3 януари тази година, но още същия ден тя предизвика напрежение между партньорите в управляващата коалиция. Впоследствие БСП се обяви срещу ратификацията ѝ от Народното събрание. Социалистите искаха и да се проведе национален референдум за Истанбулската конвенция, но предложението беше отхвърлено от депутатите.
Още: Асен Василев ще ръководи бюджетната комисия в парламента, правната е за ГЕРБ
Още: Кабинетът отпусна на полярниците 3.7 млн. лв., ще могат да се приберат от Антарктида
Еврокомисарят Андрус Ансип заяви, че насилието въз основа на пола е сред най-големите съвременни проблеми. "Именно затова ЕК се отнася толкова сериозно към него", добави той, като беше категоричен, че ЕК иска ратифициране на конвенцията "колкото се може по-бързо".
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: В последното си заседание преди празниците кабинетът раздаде милиони
Още: Срив в доверието на парламента, Киселова с по-висок рейтинг от Борисов
"Виждаме, че в някои държави има противодействие и се чуват подвеждащи и неверни аргументи. Има притеснения, че ратифицирането на конвенцията ще позволи еднополовите бракове и т.н. Ще кажа ясно - целта ѝ е да се бори с насилието над жените, няма никакви други цели. Няма признаване на еднополовите бракове. Не се изисква и джендър обучение", категоричен беше той.
Изказването му беше добре прието от присъстващите депутати, като повечето от тях изтъкнаха, че е странно как България - държавата, председателстваща Съвета на ЕС, отказва да ратифицира "най-добрият документ в защита на насилието срещу жени".
Истанбулската конвенция съдържа серия мерки срещу домашното насилие и въвежда понятия, които целят да разчупят половите стереотипи заради схващането, че те често са в основата на случаи както на насилие, така и дискриминация. Документът указва, че държавите следва да предприемат законодателни и други мерки, за да "предотвратят всякакви форми на насилие" по полов признак, било то семейно, домашно, заради конфликти и т.н., както и насилие, способствано от социални и културни стереотипи.
Още: След като АЛДЕ го изгониха: Пеевски изплю киселото грозде и каза, че сам напуска
Още: Кирил Петков към Пеевски: Реално ставаш г-н Никой на световната сцена!
В България, обаче, основното противопоставяне срещу конвенцията дойде заради въвеждането на понятието "социален пол" (gender), което беше възприето като трети пол т.е. транссексуални, както и т.нар. GREVIO, която беше припозната за вид нравствена полиция, която ще бъде насила наложена на България. По същество GREVIO представлява мониторингова комисия, а в член 68, точка 10 от Истанбулската конвенция се указват нейните правомощия: "GREVIO изготвя проектодоклад, съдържащ нейните анализи във връзка с изпълнението на разпоредбите, на които е основано оценяването, както и препоръки и предложения във връзка с начина, по който съответната страна би могла да третира откритите проблеми".