Влизането в експлоатация на интерконектора с Гърция няма да бъде забавено. Това коментира служебният министър на енергетиката Росен Христов пред журналисти след срещата при президента Румен Радев със собственика и ръководството на строителната фирма, изграждаща междусистемната газова връзка с Гърция, „Авакс“ и ръководството на проектната компания, възложител на строежа, „Ай Си Джи Би".
Според министъра се върви по график. "По график на 1 октомври трябва да текат търговски количества газ. Това, което мен ме притесни малко е, че не можаха да ни представят детайлен график за изпълнение на всички дейности. Те имат обща увереност, че всичко ще върви навреме, но не можаха да ни представят график, който аз изисках за абсолютно всички дейности. Разбрахме се, че в сряда ще направим среща на място на обекта", добави още министърът на енергетиката.
Министър Христов коментира и увеличението на цената на газа, като уточни, че това, което се прави, е да се търсят най-евтините доставчици. "Беше обявен търг, който приключи успешно. Цената за септември е доста добра. В момента водим преговори за доставките на газ октомври, ноември, декември. Очакваме първо да стабилизираме количествата и цената на максимално ниско ниво. Вярвам, че ще успеем", уточни още министърът. Стана ясно, че нямаме проблем с количествата, а с цената.
От своя страна министърът на регионалното развитие в служебното правителство Иван Шишков каза, че днес е поставил конкретни въпроси във връзка с приключването на необходимия за въвеждане в експлоатация етап. "Имах уверението, че ще бъдат завършени. Това, което правим в момента. Интензивно се работи между ДНСК и надзора. Комплектова се документацията да се изчисти въпросът с етапите", добави още министърът.
Той увери, че проблемните точки ще бъдат следени всеки ден, като към днешна дата част от тях са започнали да се изчистват.
"Имам една молба към всички български граждани. Строителят има нужда от мотивация, няма нужда от демотивация. Това, което в момента се случва, се коментира дали е годен или негоден за въвеждане в експлоатация. Има определени дребни неща, които той трябва да завърши", каза още Шишков.
Според него дали има газ в тръбите или няма не е толкова важно. "Ако има газ, това представлява един резервоар. Този газ не се движи и обектът не може да бъде експлоатиран. Въпросът не е проблемът в случая", обясни още Шишков.