Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Енергийният министър към предшественика си: Оттеглихме се от Русия и нямаше от кого да вземем гориво за АЕЦ "Козлодуй"

21 октомври 2022, 16:46 часа • 9873 прочитания

"Александър Николов не е експерт в енергетиката, нямаше експертиза и в цялото предишно правителство. Щяхме да елиминираме всички потенциални доставчици на ядрено гориво - за това, че сме се оттеглили от Русия, нямаше да има от кого да вземем гориво". Така служебният министър на енергетиката Росен Христов отговори на въпрос на Actualno.com - а именно как ще коментира изявлението на предшественика си на поста, че служебният кабинет е върнал Русия в ядрената ни енергетика, но с етикет "направено в ЕС".

По-рано днес Александър Николов атакува служебното правителство в публикация във Facebook заради решение на Министерски съвет от вчера, 20 октомври. То гласи, че се отменя предишно решение на Министерския съвет от 13 юли 2022 г. (когато на власт бе кабинетът на Кирил Петков), с което се налагаха ограничения при диверсификацията на доставките на свежо ядрено гориво за АЕЦ „Козлодуй“.

Освен традиционният доставчик на свежо ядрено гориво за реактори тип ВВЕР-1000 (каквито са тези в АЕЦ „Козлодуй“) – ТВЕЛ – Руска федерация, такова произвеждат и компаниите Уестингхаус – Швеция и Фраматом – Франция. Те обаче работят с "Курчатовский институт" и ползват руски компоненти. Редовният кабинет беше спрял да работи с тези компании, но според Николов независимата българска енергетика вчера е била "запратена в кофата".

"Заедно с диверсификацията на източниците на газ, усилено работим и по оттеглянето от зависимостта на доставките на ядрено гориво от Русия и правим диверсифициран подход – с доставчици на ядрено гориво от европейски компании и на компании от САЩ. Предишното правителство беше приело решение, с което се ограничава този процес, като беше забранено участието в търга на компании, които имат някакъв елемент от руска технология в своя процес. Елиминираха се няколко европейски компании, оставаше само американската Уестингхаус (б.а. - шведска), които също имали договори с "Курчатовский Институт" и имали нужда от консултации с тях. Щяхме да елиминираме всички потенциални доставчици. За това, че сме се оттеглили от Русия, нямаше да има от кого да вземем гориво. Сега отваряме пазара, очакваме конкурентна среда и постигане на най-добри условия. Приоритет при АЕЦ-а е сигурността", каза Христов на брифинг в петък.

"За да сме прозрачни, в рамките на БЕХ създадохме група, която да се занимава с всички тези ядрени въпроси. Тази група ще довърши и оптимизира техническото задание за доставките на ядрено гориво. До няколко седмици ще обявим самия търг, тази група ще има задача да направи оценка и консултации за всички оферти. Така целим да осигурим най-добрия доставчик на ядрено гориво за нашата централа, отново с фокус безопасност", коментира още той.

На въпрос на репортер от Actualno.com Христов отвърна, че не знаел какво е написал Александър Николов срещу служебния кабинет, и постави под въпрос експертизата на бившия енергиен министър.

"В последния си ден от работата на правителството премиерът и други хора се изсипаха в АЕЦ "Козлодуй" с наредбата да подпишат договор с компанията Уестингхаус. Така че, естествено, колегите от АЕЦ-а отказаха да подпишат такъв договор, защото тази компания няма сертифицирано гориво. АЕЦ-ът не е шега работа. С това постановление, което са приели, най-вероятно целта е била да се даде предимство на Уестингхаус, като се елиминира Фраматом – френска компания, която работи с руски компоненти като уран. Тя има лиценз и разработва свои източници на уран, след няколко години ще работят със свои компоненти, без доставки от Русия", аргументира се служебният енергиен министър.

"Значи, тази компания я изключваме от търговете, дава се преимущество на Уестингхаус, казваме "няма да работим с Русия". Това те го направиха с газа и видяхте цените на газа за септември, а вижте какви са за октомври", заяви Христов, но без да споменава, че именно заради изградения от редовното правителство интерконектор с Гърция цените паднаха доста от този месец насам.

"Не може държавата да договаря добри условия, когато имаш единствен вариант. Уестингхаус също е имал договори с "Института Курчатовский". Ние потенциално щяхме да изключим и тях и да останем без нищо. Сега отваряме полето за преговори с водещите компании, ще имам срещи другата сряда с Уестингхаус", каза министърът.

На въпрос защо се организират търгове за ядрено гориво, като имаме договорено до края на 2024 г., той заяви: "Защото процесът на оценка и преговори е доста дълъг. За пети блок имаме договорено гориво до 2024, но нямаме след това. Трябва да сключим договор с доставчик, който да има достатъчно време да произведе касетите, които са необходими, да дадем достатъчно време на фирмите да си оправят технологиите".

Попитан дали сме искали изключение "Институт Курчатовский" да отпадне от санкциите на ЕС срещу Русия, Христов отговори с "да". "Искахме, без този институт не може да функционираме, иначе трябва да затворим АЕЦ-а. Той контролира процеса във вътрешните реактори. Аргументите на ЕК бяха насочени по-скоро към определени лица в ръководството, отколкото към самия институт и ядрената експертиза", заяви министърът на енергетиката.

Димитър Радев
Димитър Радев Отговорен редактор
Новините днес