Преподавателят по Конституционно право проф. Екатерина Михайлова призова промяната в Конституцията да не се прави с оглед на личността. Въпросът е как ще бъдат написани текстовете в проекта за промяна на Основния закон, защото трябва да внимаваме както ние, конституционалистите, така и обществеността, предупреди Михайлова в студиото на bTV.
Още: ПП-ДБ обявиха проект за конституционни промени, предлагат 24 май да е национален празник
По думите ѝ това, което направи впечатление по време на вчерашното заседание на Комисията по конституционни въпроси е, че по няколко теми има съгласие – по темата за съдебната власт, разделянето на ВСС на две колегии и да се запази излъчването на членове на тези два органа от страна на парламента. Това, което разделя партиите обаче е мандатността на кметовете. Темата за кметовете ще остане някъде в друго време, ако въобще се дискутира. Различия има и по начина, по който да се разреши въпросът със служебните правителства. Една част от депутатите смятат, че трябва да остане действащото правителство, а други смятат, че трябва да се търси друга формула. Има съгласие за промяна на служебните правителства, но не е ясно каква, коментира Михайлова.
Още: Сачева: Вместо да избягат от Пеевски, ПП-ДБ сега ще работят като опозиция под лидерството му
Тя има резерви и по отношение отнемане правото на президента да подписва указ за назначаването на тримата големи в съдебната власт. Добре е това правомощие на държавния глава да бъде запазено, допълни проф. Михайлова.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Само зам.-председатели на комисии за опозицията в парламента? (ВИДЕО)
Още: Борисов започва обиколка из страната - иска да чуе какво искат хората от редовния кабинет
Тя добави, че трябва да има промяна в правомощията на главния прокурор. Трябва да се премахнат и политическите влияния в съдебната власт, но да има и форма на отчетност на обвинител номер едно.
Екатерина Михайлова не се нае да каже коя трябва да бъде датата за националния празник – дали трябва да бъде 3 март или 24 май. 3 март е спорна дата, посочи тя.
Още: Обяснено: Ето кои са основните идеи за промени в Конституцията
Още: Управителят на БНБ няма да подава оставка, ако стане служебен премиер
Още: Мирчев: Управляващите саботираха влизането на България в Еврозоната (ВИДЕО)