Случайно или не, ден преди Сметната палата да излезе с одитен доклад, че държавата не си върши както трябва работата по опазване на обектите на архитектурно наследство в градска среда, на сайта за обществени консултации Strategy.bg се появи чернова на Стратегия за развитие на българската култура 2019-2029 г. И тя е обявена за национален приоритет.
Още: Плугчиева: Шанс е, че новото ни правителство съвпада с началото на мандата на Тръмп
Още: Томислав Дончев за ситуацията с бюджета: Трескаво се работи за намиране на изход
Припомняме, че повече от девет години след влизането в сила на Закона за културното наследство все още нямаше Национална стратегия за развитието на културата, в която да се определят стратегически цели за управление и опазване на културното наследство. Освен това от Сметната палата са констатирали, че не са издадени всички подзаконови нормативни актове, предвидени в Закона за културното наследство, които да осигурят прилагането му.
Сега от Министерството на културата са си поставили за задача в изпълнение на чл. 2а, ал. 1 от Закона за закрила и развитие на културата да представят на обществено обсъждане Стратегия, която е свързана "с нуждата от стратегическо планиране и управление във всички области на културата за определен период от време".
Ключови моменти от стратегическия документ
Още: "БСП – Обединена левица" ще иска закриване Комисията за досиетата и КОНПИ
Още: Най-важните комисии в парламента са при ГЕРБ, опозицията получи една по милост
Съгласно десетгодишната визия в областта на културата, държавата си поставя "ясен ангажимент" в няколко полета на действие:
- Създаване на условия за подпомагане и развитие на културните процеси, на творческите индустрии и иновации, както в контекста на европейските и световни тенденции, така и по отношение съхраняване на традициите и българската национална идентичност;
- Превръщане на твореца в активен участник на създаване на съвременната култура;
- Създаване на нови културни пространства, до които всеки да има достъп с цел задоволяване на своите културни потребности;
Още: Сачева: Вместо да избягат от Пеевски, ПП-ДБ сега ще работят като опозиция под лидерството му
- Утвърждаване мястото на българската култура като част от общата европейска и световна култура на човечеството;
- Превръщане на културата в стратегически ресурс за устойчиво социално и икономическо развитие.
От проекта за Стратегия става ясно, че в управлението на културната сфера у нас ще върви в посока на децентрализация на финансирането, пазарна ориентация на институциите и творците и "управление на културата, основано на участието на всички заинтересовани страни, с ясни функции и отговорности". Освен това в черновата на документа културата е изведена като национален приоритет, който трябва да бъде насърчаван и развиван.
Стратегията анализира още състоянието на българската култура по области, като цитира данни на Националния статистически институт в периода 2012 - 2017 г.
Сравнително широко е застъпена темата за авторското право и закрилата му от закона. В черновата на документа се говори и за опазване на културното материално и нематериално наследство, като са набелязани серия от мерки за неговата социализация, съхранение и популяризиране.
Стратегията в момента е на ниво обществено обсъждане, като бележки и предложения към черновата се приемат до 5 април 2019 г.