Държавата не е получавала дивидент от Параходство "Български морски флот" от приватизирането му през 2008 година досега, каза днес министърът на транспорта Росен Желязков от парламентарната трибуна.
Още: Стефан Янев: България трябва да търси възможност за отделяне на 3% от БВП за отбрана
Още: Нарекоха го "прокремълска отломка": Костадинов иска забрана на "Алфа рисърч" при екзитполовете
В отговор на въпрос на депутата от левицата Румен Гечев той уточни, че на всички общи събрания на дружеството са предлагали разпределение на печалбата, но то не е приемано.
"Държавата притежава 30% от БМФ, а решенията на общото събрание се взимат с мнозинство", уточни Желязков. Той допълни, че политиката на компанията е да реинвестира печалбата.
Росен Желязков посочи, че държавата е имала представител в управителния съвет на БМФ между 2008 и 2016 година, но оттогава няма такъв. "Чакам свикване на Общото събрание, за да поставя този въпрос", допълни министърът, цитиран от Дневник.
Още: Божидар Божанов направи за смях кандидат на управляващите за ключов регулатор (ВИДЕО)
Още: Как Пеевски действа по места в бастионите на Доган: Обяснява доц. Татяна Буруджиева (ВИДЕО)
Според Желязков дружеството се управлява ефективно. Като доказателство той посочи, че към 16 януари БМВ има 37 кораба, като средната им възраст е 9 години. През миналата година били купени 6 нови плавателни съда за 170 млн. лева.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Премиерът Желязков коментира трагичната смърт на 12-годишната Сияна
Параходство "Български морски флот" беше приватизирано през 2008 г., като 70% от БМФ станаха собственост на "Кей Джи маритайм шипинг" на "Адванс пропъртис" - холдинга, обединяващ голяма част от бизнеса на братята Кирил и Георги Домусчиеви, за 440.1 млн. лв.
В началото на ноември от Агенцията за приватизация съобщиха, че приватизиралото БМФ дружество трябва да плати 52 млн. лв. неустойка по договора. Причината е неизпълнение на изискванията за тонаж и плавателен състав, посочени в него.
От Аctualno.com попитахме, Марияна Николова, вицепремиер от квотата на НФСБ и считана за човек на Валери Симеонов, нарочно да провали възможността държавата да си вземе малко над 52 млн. лева от братя Домусчиеви заради неизпълнени ангажименти по приватизацията на Български морски флот?
Още: "Не ги разчистват, а ги покриват": ДБ за скандала с ГДБОП
Още: Ще се съберат ли двете ДПС-та в едно и каква е ролята на Пеевски? Говори Джевдет Чакъров
Редица официални документи, с които Actualno.com разполага, показват много съмнително поведение на Николова по казуса и навяват на мисли, че тя е пробвала да протака в бюрократични процедури, за да бъде пропуснат ключов краен срок пред съда, след който вече държавата няма да има възможност по правов път да си вземе дължимите пари.
Припомнете си разследването в тази статия.