Двама са участниците в процедурата, с която стартира внедряването на електронното гласуване, което трябва да стане факт до 2 години. Това стана ясно при отварянето на офертите за изпълнител по първата фаза от проекта - за проучване и анализ на световните практики при електронния вот.
Участниците са "Билдинг пропъртис холд" ЕОД, която предложи 22 000 лв. без ДДС, и "Ню ай" АД, чието предложение е за 8000 лв. без ДДС, предаде БГНЕС.
В рамките на първата фаза ще се изследват добрите практики за дистанционно електронно гласуване в Естония, в региони на Швейцария и т.н., като ще се изведат препоръки за българската система по отношение на сигурност, бързина, функционалност и достъпност. Предвижда се през 2018 година да бъдат проведени реалните тестове на електронното гласуване, а на евроизборите през 2019 година да се гласува за първи път чрез компютър.
Според Изборния кодекс първите симулации на електронния вот трябва да се извършат през настоящата година и преполовяването ѝ създаде притеснения в партии и граждани, че се закъснява със сроковете. Преди 2 седмици омбудсманът Мая Манолова написа специално писмо до ЦИК по въпроса. С вчерашната процедура дейностите по внедряването на системата на практика стартираха, а от Държавна агенция "Електронно управление" успокоиха, че симулациите ще се извършат през ноември. Те ще бъдат публични, като на тях ще се гласува за измислени партии, коалиции и кандидати.