ДПС няма да подкрепи ГЕРБ за нова конституция и за Велико народно събрание

31 август 2020, 15:23 часа • 6069 | прочитания

ДПС няма да подпише внасянето на нова Конституция на Република България и няма да гласува за свикване на ВНС. Това е позицията на партията след заседанието на Централното оперативно бюро (ЦОБ).

Още: Предозиране: Според ИТН за 100 дни правителството е свършило работа като за 3 години

Още: Финансовият министър обвини Радев за дупката в бюджета и му напомни за "Боташ"

Мотивите са, че това е поредният удар срещу демокрацията и държавността. Проектът се отрича от общочовешки ценности, като свобода и мир, отказва правата на личността да бъдат издигнати във върховен принцип. Категорично не отговаря на заявеното искане за рестарт, изрази позицията на ДПС лидерът й Мустафа Карадайъ.

Нова конституция трябва да се приеме в спокойно и креативно време. Да се чуе мнението на гражданското общество и експертните среди, заяви още Карадайъ.

"Нова конституция или промени в действащата трябва да отстраняват констатирани недостатъци в действащата и да целят укрепване на демократичните ценности", аргументира решението на Движението лидерът му.

Още: Вигенин и Пенкова обединиха изпълнителна, местна и законодателна власт в подкрепа на децата с аутизъм (СНИМКИ)

Още: Петков: Няма да имаме шанс за по-честен кмет от Васил. Представете си кмет да е Ваня Григорова или Антон Хекимян

Заседанието на ДПС продължава по други актуални теми, каза Карадайъ и не отговори на журналистическите въпроси.

Припомняме, че премиерът Бойко Борисов обяви намерението на ГЕРБ да предложи нова конституция на 14 август. За внасяне на предложението са необходими 120 гласа парламентарна подкрепа.

На 25 август ГЕРБ започна преговори за свикване на Велико народно събрание, което да промени конституцията. След консултациите с коалиционните партньори ВМРО и НФСБ стана ясно, че ВМРО има принципно съгласие за нов основен закон, но имат и различни виждания по предложения от ГЕРБ вариант, които трябва да бъдат преодолени. НФСБ бяха по-категорични в подкрепата си.

Част от независимите народни представители, които имат позиция по предложението, поискаха разговорът им с ГЕРБ да се отложи, защото им е нужно време.

Още: Следващият български посланик в САЩ: Много имена и кандитати, трудно съгласие (СНИМКИ)

Още: "Това е точката на пречупване": Вили Лилков с коментар за разрива между „Спаси София“ и ПП-ДБ

От БСП обаче са категорични, че няма да подкрепят предложението на ГЕРБ за нова конституция.

С отказа на ДПС да подпише предложението, все още е възможно да се съберат първоначално необходимите 120 гласа. За да внесе проекта си за нова Конституция, ГЕРБ, която има 95 народни представители, трябва да спечели подкрепата на още поне 25 депутати, т.е. да има поне 120 подписа. Това е постижимо, ако коалиционните партньори от "Обединените патриоти", в чиято парламентарна група има 21 народни представители, и депутатите от "Атака", които макар и изключени от малката коалиция много често гласуват заедно с управляващите, подкрепят проекта на ГЕРБ за нова конституция.

Подкрепа от 160 гласа в зала за промяна на Конституцията обаче няма да се получи без ДПС. 

Вижте още:

НФСБ подкрепи ГЕРБ за Велико народно събрание, но независимите депутати засега отказаха преговори

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Спасиана Кирилова
Спасиана Кирилова Отговорен редактор
Новините днес