На конгреса на БСП се случи нещо много важно и аз съм изненадан, че то не се забелязва. Пред очите ни се е изявило едно ново мнозинство. Тъй като нямам по-подходяща дума, бих го нарекъл „Ниновото мнозинство“ от партийни делегати, които поддържат Нинова поради някакви свои причини, посочва геополитическият анализатор Валентин Вацев в свое интервю за в.Труд.
Още: Хърватия отива на избори след изпълнена с обиди президентска кампания
Още: Лукашенко планира да разположи 10 руски ракетни системи „Орешник“ в Беларус
Реално партията се състои от три прослойки, които са в странна смесица помежду си. Това са социалисти от обикновен тип, социаллиберали - социаллиберализмът стана много модерно явление по времето на Георги Първанов - и това са леви либерали от станишевски тип.
БСП идеологически се състои от социалисти, социаллиберали и леви либерали и истинският, големият въпрос на партията не е със или без Корнелия Нинова да се върви напред, а какво е съотношението на силите между тези три прослойки, смята анализаторът.
Той направи и прогноза за бъдещето на БСП и лявото пространство като цяло:
Още: Политолог: Българинът трайно се отчуждава от властта
Още: Съпругата на Асад подала молба за развод, не иска да стои в Русия
"В зависимост от това коя победи, партията ще я има или няма да я има. Този път ще кажа официално, а не с намеци, че до края на тази година БСП ще роди още една партия. И тя ще бъде по-скоро социаллиерална или ляволиберална.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Наталия Киселова: Има два варианта за правителство - около ГЕРБ и анти-ГЕРБ
Още: Асен Василев ще ръководи бюджетната комисия в парламента, правната е за ГЕРБ
Имам предвид модерната тема в последните дни за създаването на нова лява партия. В БСП може да останат само обикновени социалисти от Ниновото мнозинство, но ние още не знаем как те се усещат."
На въпрос какво е постигнала Нинова в партията, Вацев отговори по следния начин:
"Тя направи вътрешнопартийна революция като успя да изправи партията срещу собствения u партиен елит. Изхвърли доста грубичко и съвсем не деликатно близо половината висши партийни функционери и успя да стопли отношенията си с другата половина. Тя се оказа много ефективен разрушител на партийния елит. Само по себе си това не е за осъждане, става във всички партии, въпросът е какво правиш след като си разбил елита? Истинското политическо изкуство е дали след това си способен да създадеш нови елитни структури."
Още: Кабинетът отпусна на полярниците 3.7 млн. лв., ще могат да се приберат от Антарктида
Още: В последното си заседание преди празниците кабинетът раздаде милиони