Изпълнителният директор на „Сиела Норма” – фирмата-доставчик на машините за гласуване, Веселин Тодоров обясни могат ли машините, които бяха открити в складове, да участват в изборите в неделя. За още 150 машини за гласуване стана ясно снощи, пак в митническия склад (Карго Партнърс" в София.
Още: Томислав Дончев за ситуацията с бюджета: Трескаво се работи за намиране на изход
Още: "БСП – Обединена левица" ще иска закриване Комисията за досиетата и КОНПИ
Машините се произвеждат на другия край на света и Веселин Тодоров обясни, че не може да знае точния час, в който пристигат. Тези близо 400 машини (228-те плюс 150-те, които бяха открити вчера на летище „София“) са със същите цели (т.е. "със сервизна и презентационна цел"), но нямат нищо общо с изборния процес. Те ще бъдат използвани само ако има счупени или повредени машини. Може да бъдат използвани няколко машини само ако ЦИК нареди, заяви Тодоров пред БНТ.
По думите му, вече е съгласувано с прокуратурата и ДАНС, машините да бъдат закарани в склада на „Сиела Норма“.
"Тези машини няма как да влязат в изборния процес. Това са машини, които са изпратени преди доста време с цел да се гарантира обслужването на машините, собственост на ЦИК. За да можем да гарантираме в рамките на ден ремонта или подмяната на машина. Това е основната причина за тази втора партида", обясни директорът на "Сиела Норма".
Още: Най-важните комисии в парламента са при ГЕРБ, опозицията получи една по милост
Според него, от "Сиела Норма" са уведомили ЦИК за доставките на машините. По думите му, които той изрече първо пред Actualno.com, именно от ЦИК са решили допълнителните машини да бъдат вкарани в склада с устройствата за изборите.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Сачева: Вместо да избягат от Пеевски, ПП-ДБ сега ще работят като опозиция под лидерството му
Димитров: ЦИК научи за новите 150 машини от прокуратурата
"Това е всъщност проблемът, защото когато тези машини, предназначени за резервни части, се смесят с другите машини, наистина може да се създаде притеснение. Някои партии може би основателно повдигат този въпрос. Именно затова обжалвахме това решение, отказахме да го изпълним – машините не са вътре в склада. Пратихме и сигнал до Софийска градска прокуратура", обясни още Тодоров по Нова телевизия.
Той подчерта, че софтуерът за машините е сертифициран и подписан със специален ключ, който се намира в касата на председателя на ЦИК.
Още: Само зам.-председатели на комисии за опозицията в парламента? (ВИДЕО)
Мъгла относно "нелегалните" 228 машини за гласуване - коментари от ЦИК и доставчика
"Човек не може да подмени флашката от машината, защото са необходими и смарт картите на членовете на СИК. Това ще значи, че те също трябва да бъдат включени в измамата. Трябва да включите и сертифицирания софтуер, както и "Информационно обслужване". Толкова много организации и системи трябва да бъдат преправени, манипулирани и ангажирани, едва ли някой на света може да го постигне", посочи Тодоров. Според него тези машини са най-малката заплаха за изборите в неделя.
Към момента не може да се говори за Костинброд 2 и машините, за които партиите вдигнаха шум, не представляват никаква заплаха, продължи Тодоров. Когато влязат в нашия склад, няма да има никакви проблеми, добави той. Тодоров увери, че няма как машините за гласуване да бъдат хакнати, софтуерът при обработката на данните е изключително надежден и сигурен.
По думите на Тодоров, изборите на 14 ноември ще излязат много по-евтини, ако се гласува с хартиени бюлетини. В сравнение с изборите на 11 юли, тези на 14 ноември ще бъдат по-скъпи.