От гледна точка на законосъобразността – изменението на плана на Пирин дава възможност да се правят инвестиционни намерения и нищо друго. Ако има такива, трябва да се направи ОВОС – цялата процедура съгласно екологичното ни законодателство. Това заяви екоминистърът Нено Димов в коментар за нестихващите протести заради Пирин заради внесеното от него и прието от правителството на 28.12.2017 решение за изменение на Плана за управление на Национален парк "Пирин".
Още: Кога ще се разглежда проектобюджетът на страната след Нова година?
Още: Президентът Румен Радев осъди атаката в Магдебург
"Много ясно виждаме, че този протест е екологичен ... ъъъ, т.е. политически", направи лапсус Димов и продължи: „Лидерите на този протест са хора, които не успяха да влязат в парламента, получиха по 20-30 гласа. Голяма част от хората, които протестират, не си дават сметка защо. 2% от територията на парка са предвидени за спортна инфраструктура", настоя екоминистърът пред Нова телевизия. Той не коментира публикуваните във Facebook документи от Тома Белев относно разрешителни за водохващане за "Юлен", с които се позволява да се черпи речна вода за производство на изкуствен сняг.
Длъжен съм да следвам закона. Политически протести е имало навсякъде в политическия свят, нормално е да има в България, никой не каза, че не трябва да има. Не се използват обаче нормалните правни методи – обжалването в съда. Мога да кажа, че повечето от тези жалби падат в съда. Общият устройствен план в Приморско се обжалваше със 123 жалби, копи пейст, каза Димов и обяви, че протестът нямал екологични цели, а политически. Той засипа и със статистика как "много добре си гледаме околната среда”, защото го показвал Международният индекс за екологично развитие.
Още: Киселова: Полагат се усилия за съставяне на правителство
Още: "Със символ на орел": Нинова обяви името на новата си партия
Ако протестът иска промяна на закона, нека намери мнозинство в парламента и ще го изпълня, поясни Димов. И попита кой нормален човек вярвал, че в Пирин ще се застроят 200 квадратни километра.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: БСП е превзета от Пеевски, но да не се забравя и влиянието на Борисов: Нинова с тъжна констатация
Още: Шкварек: Все по-вероятно изглежда, че може да има редовно правителство
Не е моя работа, не знам кой е реалният собственик на "Юлен", аз съблюдавам екологичното законодателство, за което отговарям. Не знам защо не се казва, не знам дори дали не е казано. Предполагам, че в НАП със сигурност се знае, защото това е фирма, която е регистрирана в България и плаща данъци тук. Искам да изчистя това, което е моя работа, това не е моя работа, е гледната точка на Димов по отношение на "Юлен".
Статутът на земеделските земи
Димов призна, че 1817 разрешителни за строеж на по принцип земеделски земи по Черноморието – в рамките на коментар за миналата поправка на "Обединени патриоти" през преходните и заключителни разпоредби на Закона за земеделските земи и реално отразена в Закона за посевния и посадъчен материал и то след като точно преди Нова година "патриотите" пробваха да направят същото, само че наобратно и тогава не им се получи. С поправката се дава възможност земеделски земи с променен статут да си останат с променен статут и след 6-годишния досега позволен от закона период – трябва да се подаде само заявление пред местната земеделска комисия.
Още: Иван Костов: Имахме план за България, но той беше саботиран
Още: Между гнева и надеждата: Политическата 2024-та през погледа на Боряна Димитрова (ВИДЕО)
Ако имаше толкова голям интерес, защо за 6 години не са ги застроили, попита екоминистърът. Той обаче обяви това за проблем, който, "реално не е особено съществен" – по-важно било да се борим с мръсния въздух. От Царево до Шабла почти няма Общ устройствен план, който да не е атакуван. Липсата на правила води до корупция, настоя Димов.