България не излезе от политическата криза. Тя продължава и е най-дългата и дълбока от Освобождението насам. Това каза политологът Димитър Ганев в предаването "Панорама" по БНТ.
Още: Ваня Григорова: Всичко в държавния бюджет е кодирано
Още: Кога ще се разглежда проектобюджетът на страната след Нова година?
Според него проблемът в политическата обстановка у нас тръгва от ротацията. "Партньорите влязоха в спирала, в прецакване, надцакване, опит да излезеш отгоре. Тази спирала се завъртя и никой не успя да излезе от нея", поясни Ганев. "Ченгеджийницата" е черна кутия, която ще има политически последици. Кампанията на ПП-ДБ тръгва тежко. Те влязоха в нея, излизайки от сглобка и озовавайки се в епицентъра на скандал", обясни Ганев.
Още: Ганев: Щетата за предизборната кампания на ПП-ДБ е голяма
По думите му ПП-ДБ са имали два основни инструмента, чрез които са успявали да мобилизират електорат. Това са: "Ние сме рещу ГЕРБ-СДС" и моралният императив. "След скандала с митниците и МВР трудно може да се разчита на този разказ. Дали ще останат като един общ субект. Тези двата инструмента един много добър бонус, който доближи ГЕРБ на миналите избори. Тенденцията е да се затворят в своята общност, която наброява на избори 350-400 хил. души. Това по никакъв начин не означава срив на този политически субект", каза още Ганев.
Още: Президентът Румен Радев осъди атаката в Магдебург
Още: Киселова: Полагат се усилия за съставяне на правителство
"Вторият инструмент беше моралният императив. Струва ми се, че след скандала в митниците, в МВР, трудно може да се разчита от ПП-ДБ на този разказ. Между другото, ако този скандал продължи да се разразява, не знам дали ще останат един политически субект ПП-ДБ", каза той.
Още: Политическа игра на ръба на скалата: Политиолог за бъдещето на управлението
Още: "Със символ на орел": Нинова обяви името на новата си партия
Още: БСП е превзета от Пеевски, но да не се забравя и влиянието на Борисов: Нинова с тъжна констатация
"Продължаваме промяната" изиграха един много рисков ход, който беше преди 10 месеца, а именно да влязат в сложна конфигурация. Това беше огромно предизвикателство, което е по силите само на опитни играчи. Беше им дадена почти цялата изпълнителна власт, беше изградена конструкция на цялата изпълнителна власт върху 36 народни представители. Съответно носят цялата отговорност за страната с 36 представители. Това е огромно изпитание, за което не мога да кажа, че се справиха по най-добрия начин, каза политологът.