Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Детективи и експерти обсъдиха дали да сменим опаковката на киселото мляко или БДС

16 юни 2017, 17:30 часа • 7121 прочитания

В абсолютен цирк се превърна общественото обсъждане за това дали опаковките на киселото мляко трябва да бъдат променени.

Още: Кирил Петков към Пеевски: Реално ставаш г-н Никой на световната сцена!

Още: Партията на Макрон изключва групата на Пеевски от редиците си в Европарламента

Събитието беше организирано от Българския институт за стандартизация, като на него присъстваха експерти, бивши и настоящи депутати, фирми, както и представители на Сдружението на частните детективи, защитаващи "истинското българско кисело мялко".

Припомняме, че предложението за промяна в материала на опаковките за киселото мялко са направени от фирми-производители - гръцката ОМК (Обединена млечна компания), другите две са българските - "Маджаров" и "Полидей". Според стандарта за млякото по БДС се ползват три вида материали за опаковки – стъкло, керамика и полистиренови кофички. Вместо заложения по стандарт полистирен, който се отбелязва с РS, производителите често използват за БДС продуктите си кофички от полипропилен, означен със знак РР, като това е нарушение и фактически млякото вече не е по държавният стандарт.

Причината за искането на фирмите е чисто икономическа - материалът, който те предлагат за опаковките - пропилен - е значително по-евтин от полистирена. В мотивите си обаче те записват, че целта им е българският стандарт да отговаря на европейския.

Още: Георги Лозанов: Въпросът за споразумението с Украйна беше поставен, за да затрудни преговорите за правителство

Още: "Опит за подмяна на базисните ценности на ДПС": Хората на Ахмед Доган ще обжалват решенията от конференцията на Пеевски (ВИДЕО)

Решението за фирмите, които искат да използват алтернативния материал, е просто - спират да слагат знака на БДС на опаковките си. Тук обаче идва големият проблем за тях - за да участват в обществени поръчки за доставка на кисело мляко, то трябва да е по държавния стандарт. Именно затова те искат да бъде стартирана процедура по промяна на стандарта.

Иначе официално Министерството на земеделието, храните и горите (МЗХГ) не подкрепя промяната.

По време на днешното обсъждане първа думата взе Ирен Дебижева, която е изпълнителен директор на Българския институт за стандартизация. Тя заяви, че процедурата за промяна на Българския държавен стандарт все още не е стартирала. "Това решение няма да се вземе днес тук, защото такива решения се взимат от техническите комитети по стандартизация", обясни тя, като обеща решението да бъде взето след като се чуят всички мнения по темата.

Още: Санитарен кордон: Балканска либерална мрежа призова за изолирането на Пеевски в ЕП

Още: ДПС на Пеевски провежда извънредна национална конференция в НДК

Д-р Диана Радева, която е представител на вносителите на предложението, от своя страна заяви, че интересът към дискусията е изкуствено създаден. Според нея в БДС пише, че опаковките за кисело мляко трябва да са от полимерни материали, които са предназначени за контакт с храни, съгласно изискванията на националните нормативни актове.

"По-нататък в точка 8.1. от стандарта пише, че опаковането на киселото мляко се извършва в съдове, предназначени за контакт с храни. Имаме разминаване с опаковките в националното и европейското законодателство", категорична беше тя.

По време на дискусията се чуха и мнения за промяна на вида на опаковката, но без да бъде променян стандартът.

Проф. Росица Еникова, която е представител на екипа, създал БДС, припомни, че когато "навремето" стъклото е било заменено от полистирен не е имало обществено обсъждане. "И ето, че обществото свикна", каза още тя, като беше категорична, че българският стандарт не трябва да бъде пипан.

Депутатът от БСП Румен Георгиев също се съгласи, че БДС трябва да остане във вида, в който действа в момента. Той посъветва компаниите, които искат полипропиленови опаковки, да ги произвеждат, но да не слагат "печата за БДС".

В разгорещената дискусия се включи и Марин Маринов, който е представител на Сдружението на частните детективи. От неговите непрестанни прекъсвания и крясъци стана ясно, че "гражданското общество" е против да се пипа стандартът.

Според Майя Стойчева, ръководител на изпитателен център „Алми тест”, Българския държавен стандарт е остарял и има сериозна нужда от обновяване. "Изследванията за безопасността на полипропилена са правени преди повече от 82 години. Може ли да се има доверие на тези изследвания? Преценете сами", каза тя, като призова БДС "да влезе в XXI век" и да бъдат позволени полистироловите опаковки.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Анев
Ивайло Анев Отговорен редактор
Новините днес