Разпитът на премиера Кирил Петков във Върховната касационна прокуратура предизвика различни реакции сред депутатите в Народното събрание. Партиите от управляващата коалиция застанаха на негова страна, а от опозицията очаквано го атакуваха.
Още: Политолог: Българинът трайно се отчуждава от властта
Още: Съпругата на Асад подала молба за развод, не иска да стои в Русия
„Стоим твърдо зад премиера. Това е PR акция и акция на страх“, заяви от кулоарите на парламента председателят на парламентарната група на "Продължаваме промяната" Андрей Гюров. И напомни за декларацията, която представи в парламента преди месец с искане оставката на Иван Гешев.
Той заяви, че в коалицията се работи усилено за дълбока съдебна реформа и в следващите дни в парламента ще бъде внесен законопроект за промени в закона за КПКОНПИ. "Очакваме в следващите дни вече да може да внесем готовия законопроект и Закона за съдебната власт вече е поставен на обществено обсъждане", каза още той.
„Коалицията стои изцяло зад премиера“, каза депутатът от "Демократична България" Ивайло Мирчев.
Още: Наталия Киселова: Има два варианта за правителство - около ГЕРБ и анти-ГЕРБ
Още: Асен Василев ще ръководи бюджетната комисия в парламента, правната е за ГЕРБ
Според него Иван Гешев се е самозабравил и проявява определена слабост в момента. "Не бих искал да предполагам, че това е нещо различно“, добави той.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Кабинетът отпусна на полярниците 3.7 млн. лв., ще могат да се приберат от Антарктида
Още: В последното си заседание преди празниците кабинетът раздаде милиони
Мирчев също подчерта, че е нужна истинска съдебна реформа.
Зад премиера застанаха и от „Има такъв народ“. "Не знам защо го правят. Може би Иван Гешев продължава да си мисли, че е недосегаем", коментира Станислав Балабанов и потвърди, че коалицията държи на обещанието да се направи съдебна реформа.
До този момент по темата не са взели отношение от БСП.
Още: Срив в доверието на парламента, Киселова с по-висок рейтинг от Борисов
Още: След като АЛДЕ го изгониха: Пеевски изплю киселото грозде и каза, че сам напуска
Но темата коментира президентът Румен Радев. „Това е форма на институционално изнудване и аз очаквам мнозинството да застане зад премиера“, заяви държавният глава.
От ГЕРБ-СДС определиха разпита на Петков като "рутинно действие". "Прокуратурата предприема едно рутинно действие и иска информация от министър-председателя, под чието ръководство са всички служби и МВР. Най-нормалното нещо е той да предостави тези доказателства. Не го викат на разпит, а трябваше да отиде там дори без да го викат. Дано не отиде с изрезки от вестници там, защото това означава, че ще се изложи. Може да сме му опозиция, но и за нас не е приятно българският премиер да се излага", коментира Тома Биков.
„Не е ясно кой кого ще разпитва. Държава, която си има цар, сигурно царят разпитва. Нямам идея. Най-вероятно царят има такива правомощия в някои държави. Обърнете се към цар Киро". Този коментар направи Хамид Хамид от ДПС.
Лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов пък посъветва Кирил Петков да бъде малко по-смел и когато излиза да говори, да не чете. „Да излъчва малко повече смелост и решителност. Когато кажеш "А", трябва да кажеш и "Б". Ако кажеш, че Гешев е корумпиран, иди докажи и му кажи в очите", заяви още той.
Припомняме, че до изслушването на премиера Кирил Петков във ВКП се стигна след среща между него и главния прокурор Иван Гешев. На нея Петков е съобщил имена и прякори на хора, които са в основата на икономическата и криминална престъпност у нас.