Комисията за проучване на случаите на неизплатени заплати установи пропуски в законодателството, даващи възможност на некоректни работодатели да се възползват.
Още: Богдан Богданов: Под натиск от Пеевски ДАНС спря изграждането на завод за барут миналата година
Още: Атанас Запрянов разкри кога очакваме втория изтребител F-16
„За“ доклада на комисията и предложенията за законодателни инициативи гласуваха 170 народни представители, с което те бяха приети единодушно.
Комисията отчита, че най-големият брой предприятия със забавени трудови възнаграждения на работниците са в търговията, тъй като там оперират и най-много стопански субекти. Там неизплатените заплати за периода 2012-2016 г. са 3 431 963 лв.
Предложенията, направени в рамките на комисията, ще бъдат внесени като общ законопроект от всички политически сили в Народното събрание.
Още: Любомир Дацов: Почнем ли да играем играта на Тръмп, ще изгубим
Още: Стефан Янев: България трябва да търси възможност за отделяне на 3% от БВП за отбрана
Комисията прави предложения за промени в Кодекса на труда, целящи да се предостави допълнителна защита на правата на работниците и служителите, в случаите, когато работодателите им не изплащат трудовите възнаграждения и обезщетения. С тези промени се засилват контролните функции на ИА „Главна инспекция по труда“.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Нарекоха го "прокремълска отломка": Костадинов иска забрана на "Алфа рисърч" при екзитполовете
Още: Божидар Божанов направи за смях кандидат на управляващите за ключов регулатор (ВИДЕО)
С проекта се предлага също работодатели, които дължат възнаграждения и обезщетения на работниците си да не могат да участват в процедури по обществени поръчки като изпълнители и подизпълнители.