Депутат от НФСБ порица ГЕРБ: Опитвате се за прокарате лош закон

25 април 2019, 12:12 часа • 1747 | прочитания

Няма да подкрепим Закона за маслодайната роза, защото по него липсваше диалог между управляващата партия ГЕРБ и „Обединени патриоти", а законопроектът не е добър.

Още: Хасан Адемов разкри докога ДПС-ДПС ще подкрепя кабинета

Още: Свирен ли е мачът за новия главен архитект на София? Терзиев мисли кого да избере

Това каза народният представител от ПГ на „Обединени патриоти“ Йордан Апостолов по време на дебатите по изцяло новия Закон за маслодайната роза на първо четене.

Той призова законът да бъде оттеглен и в неговото разработване да участват всички заинтересовани страни.

По думите му такъв закон трябва да има, за да се регулира този сектор, но предложеният не е добър. Той каза още, че не са били зачетени доводите на патриотите.

Още: Влизаме ли в епидемия от боклука на болниците? Отговорът от кмета на София

Още: Гласуват вота на недоверие на кабинета "Желязков"

Ако всички смятаме, че трябва регулиране на отношенията в розопроизводството има достатъчно време между четенията да предлагат текстове. Това каза народният представител от ПГ на ГЕРБ и председател на Комисията по земеделие Десислава Танева.

Тя посочи, че не е съгласна с депутата от НФСБ Йордан Апостолов и заяви, че не е липсвал диалог между ГЕРБ и „Обединени патриоти“.

„Влизайки в зала законът на първо четене няма как предварително да бъде коригиран, поправен. Всичко това се случва в процедурата между първо и второ четене, с предложения, които ако имате воля и желание, може да входирате“, заяви Танева и подчерта, че нито един срок по законопроекта съгласно правилника не е съкращаван.

Друг депутат от ГЕРБ Станислава Стоянова посочи,че конкуренцията в областта на розопроизводството с други страни налагат намесата на държавата чрез създаване на правна рамка.

Още: Доганистите зоват за оставки: Разградски кметове минаха към Пеевски (СНИМКА)

Още: Първият български изтребител F-16 кацна на родна земя (ВИДЕО)

Стоянова посочи, че едва ли има някой, който да оспори авторитета и известността на българското розово масло. „Днес производството на розов цвят и съответно розово масло и продукти от маслодайна роза вече е семеен бизнес.

Проблемите, свързани с търсенето и предлагането на оригинални крайни продукти, както и конкуренцията със страни като Афганистан, Иран, Турция и Китай, налагат намесата на държавата чрез създаване на правна рамка, с която да се гарантира произхода на произвежданите продукти от маслодайна роза“, допълни Стоянова.

По думите й настоящата законодателна инициатива е необходима и особено важна поради настъпилите процеси за масово създаване на насаждения от маслодайна роза с разнороден сортов състав и с различни качества.

„Често в определени периоди се наблюдава и свръхпроизводство на розов цвят, който не може да бъде обработен технологично от съществуващите обекти за преработка“, уточни още депутатът от ГЕРБ.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Тодор Беленски
Тодор Беленски Отговорен редактор
Новините днес