Държавно финансиране на партиите трябва да има, то подпомага политическия плурализъм. Това заяви пред БГНЕС доц. д-р Даниел Смилов от Центъра за либерални стратегии (ЦЛС).
Още: Киселова с рекорден срив в доверието, Петков и Пеевски с еднакъв рейтинг (ДАННИ)
Още: Ще се отразят на бирата: Борисов с коментар за митата на Тръмп срещу Европа (ВИДЕО)
„Въпросът с финансирането на партиите беше повдигнат наскоро, стана много остър и искаме сега в един по-спокоен, експертен формат да обсъдим всичко това, което беше поставено като проблеми“, обясни Смилов, който участва в кръглата маса „Финансирането на партиите и политическият плурализъм”, провеждаща се в Дома на Европа.
Два проблема
Първият засяга как се реализира реформата и дали трябва да се прави на пожар, в последния момент по причини, които не са много ясни. „Тук отговорът е категорично ясен, но все пак трябва да бъде повторен, че такава реформа трябва да се прави след обсъждания, да се чуят всички аргументи, да се види опита и на други държави, и да се направи по законодателен начин, който не е проблематичен“, посочи доц. д-р Даниел Смилов.
Още: Кирил Петков покани БОЕЦ в парламента заради контрабандата (ВИДЕО)
Още: Хасан Адемов разкри докога ДПС-ДПС ще подкрепя кабинета
Вторият засяга съдържанието на самата реформа. „Ние се люшнахме от една крайност към друга. От състояние на нещата, в което има много висока партийна субсидия към на практика отмяна на държавната субсидия за партиите, после се върнахме пак към някакво средно положение. В тоя смисъл добре е да обсъдим защо трябва да има държавна субсидия, какви са проблемите, които възникват с държавните субсидии, какви проблеми решават и също така да погледнем от експертна гледна точка въпросът за нейния размер - колко тя трябва да бъде, това е сериозен въпрос има нужда и от академични изследвания по него“, посочи той.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Свирен ли е мачът за новия главен архитект на София? Терзиев мисли кого да избере
Още: Влизаме ли в епидемия от боклука на болниците? Отговорът от кмета на София
Становището на доц. Смилов е, че трябва да има субсидия. „В огромната част от европейските държави има сериозна публична държавна помощ за политическите партии. В някои тя идва под формата на финансова субсидия, както у нас, в други като индиректна субсидия – държавна помощ за достъп до медиите. Но това е европейският модел и той е по-удачен за нас. Други по-либертариански по своя характер модели, които разчитат само на частно финансиране, съществуват в САЩ. Но този модел не е удачен за България, поради огромните разлики между икономиките и пазарите на двете страни“, заяви преподавателят в катедра „Политология“ на Софийския университет.
Доц. Смилов е категоричен, че партийната субсидия не е само гаранция, но и инструмент, който може да окуражи политическия плурализъм. „Разбира се за него трябва да има и много други гаранции, да речем трябва да видим какво се случва в медии, достъп до медии и т.н., но тя е една предпоставка, тя е нещо, което подпомага политическия плурализъм“, подчерта политологът.