ЦИК работи по създаването на система за дистанционно електронно гласуване, на база на която да се проведе експериментално дистанционно електронно гласуване през 2018 г. Това заявяват от ЦИК във връзка с писмо на омбудсмана Мая Манолова.
Още: Депутатите като вандали през 2024 г.: Късаха кабели, заключваха се и се заливаха с напитки
Още: Пеевски: КЕВР да задължат ЕРП-тата да пуснат тока, хората неустойки не ги топлят
„Централната избирателна комисия в изпълнение на задълженията си по Изборния кодекс и в частност §145, ал. 3, проведе през месец декември 2017 г. симулации на дистанционно електронно гласуване. ЦИК отправи покана до Вас да присъствате лично и участвате в симулациите не само в качеството Ви на Омбудсман, но и като зам.-председател на 42-то Народно събрание и председател на парламентарната комисия за изработване и приемане на ИК”, обръщат се от ЦИК до омбудсмана.
„Присъствието Ви на симулациите щеше да Ви даде възможност, както на другите участници, да придобиете непосредствена представа за възможните начини на провеждане на дистанционно електронно гласуване, включително позитивите и негативите при различните способи за организиране на дистанционно електронно гласуване. Симулирането е подход за анализиране на системи, които са прекалено комплексни за теоретично тълкуване. Етимологията (от гръцки etymon – истинско, действително значение, и logos – „дума“) на думата „симулация“ е привидност, преструвка, а процесът по симулиране означава наподобявам нещо, преструвам се. Анализирайки проведените симулации и извършените проучвания на световния опит ЦИК, при строго спазване на всички разпоредби на § 145 от ИК, работи по създаването на система за дистанционно електронно гласуване, на база на която да се проведе експериментално дистанционно електронно гласуване през 2018 г. При извършване на дейностите по дистанционно електронно гласуване ЦИК трябва да се съобрази освен с разпоредбите на ИК, така също с императивните норми на Закона за електронна идентификация, който урежда обществените отношения, свързани с електронната идентификация на физическите лица и към който препраща ал. 22 на §145 от ИК”, заявяват още от ЦИК.