„България и Турция са приятели, съюзници и стратегически партньори. Страните ни поддържат активен двустранен диалог, в центъра на който са добросъседство, взаимно уважение и общи интереси". Това заяви вицепремиерът и министър на външните работи Мария Габриел, която на 30 януари посрещна в София турския си колега Хакан Фидан.
Още: Турският външен министър се срещна с миналото и бъдещето на ДПС (СНИМКИ)
"Споделяме обща отговорност за мир, стабилност и сигурност в Югоизточна Европа и Черноморския регион“, каза още Габриел и благодари за отправената към нея покана от турския президент Реджеп Тайип Ердоган за официално посещение в Турция след март.
Разминирането в Черно море и общата битка срещу нелегалните мигранти
Като съюзници в НАТО, България и Турция развиват партньорството си в стратегически области. Примери са създаването на Съвместната противоминна оперативна група в Черно море между България, Румъния и Турция и охраната на въздушното пространство в рамките на Интегрираната система на НАТО.
Вицепремиерът наблегна и на важността на сътрудничеството в областта на миграцията. „Доброто и активно сътрудничество в борбата срещу нелегалната миграция, бързия обмен на информация и защитата на общата ни граница ще продължи и в бъдеще", каза Габриел, цитирана от пресцентъра на МВнР.
Снимка: МВнР
Мария Габриел заяви, че България е подкрепяла и ще продължи да подкрепя европейския път на Турция. Страната ни приветства съвместното предложение на Европейската комисия и Върховния представител на ЕС за активизиране на отношенията на ЕС и Анкара.
Още: Турция очаква Путин през февруари
Създадена е експертна група
Важен резултат от срещата на двамата външни министри бе създаването на експертна група "Енергетика и климат". Министерствата на външните работи на България и Турция ще координират дневния ред и съвместната работа.
Вицепремиерът приветства също така намерението на Турция да представи многонационално досие за „Културата на киселото мляко“ в рамките на Конвенцията на ЮНЕСКО за опазване на нематериалното културно наследство. Тя заяви, че България, от своя страна, ще оцени подкрепата на Анкара за създаването на Регионален център за подводно културно наследство в Черно море със седалище в страната ни.
"Ще продължим да надграждаме съвместната ни работа в сферите на икономиката, търговията, инвестициите, инфраструктурата, транспорта, иновациите и културата. Чрез инвестициите в иновативни предприятия можем да допринесем за развитието на регионите и да подкрепим новото поколение иноватори. Днешната визита е послание за волята да надграждаме постигнатото и да дадем общ отговор на регионални и глобални предизвикателства. Общите предизвикателства можем да превърнем във възможности за хората, икономиката и бизнеса“, коментира още Мария Габриел.
Още: Мария Габриел: Трафикът на хора е тежко престъпление против личността (СНИМКИ)