България да се обърне към европейската агенция за гранична и брегова охрана „Фронтекс“ за материална помощ и човешки ресурси за посрещане на евентуалните вълни от бежанци от Афганистан, предлагат от АБВ.
Още: Кирил Петков към Пеевски: Реално ставаш г-н Никой на световната сцена!
Още: Партията на Макрон изключва групата на Пеевски от редиците си в Европарламента
След завземането на властта в Афганистан от страна на талибаните, Европа трябва да съумее да организира себе си, за да се предпази, категоричен е лидерът на АБВ Румен Петков. Той настоя министърът на вътрешните работи да инициира спешно заседание на съвета „Правосъдие и вътрешни работи“, предвид географската позиция на България.
„Настояването „Фронтекс“ да се ангажира, трябва да бъде част от европейската политика за гарантиране на сигурността на ЕС", заяви той и подчерта, че ние нямаме ресурса - човешкия и техническия потенциал, за да посрещнем такъв удар, а според определени анализи, става дума за дни. "Нали виждаме, че социалните системи не издържат, ако господин Ердоган просто насочи потока, потокът ще дойде тук. "Фронтекс" и Европейската комисия трябва да поемат своите ангажименти“, заяви Петков.
Според лидера на АБВ, директорът на Агенция „Разузнаване“ трябва незабавно да настоява за среща на върха на разузнавателната общност в ЕС и там да бъдат разгледани всички информационно-аналитични натрупвания, които има в европейските разузнавателни служби, за да може да се направи оценка на риска и да се очертае перспективата. По думите му, актуалната ситуация показа, че ЕС и НАТО са абсолютно неподготвени и неефективни.
На тази среща на върха на разузнавателните служби трябва да бъде оценен ефектът върху Казахстан, Узбекистан, страни от бившия Съветски съюз, смята Петков. "САЩ се изтеглиха, водени от мотото „Щом ние няма да контролираме процеса, никой няма да го контролира“, само че в 2015 година САЩ ни осигуриха гости по линията на „Арабската пролет“, сега се изтеглиха от Афганистан, САЩ и НАТО не можаха да оценят какво ще се случи", отбеляза той.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Пеевски: Вече няма почетен председател на ДПС
Още: Илхан Кючюк: Пеевски посяга на партията ДПС и на гражданското общество
Наблягайки на необходимостта Европа да съумее да организира себе си, за да се предпази, Петков обърна внимание, че тук въпросът за производството и разпространението на наркотици досега е бил контролиран от САЩ и повдигна въпросите сега кой ще го контролира и как ще гарантираме, че на територията на Европа няма да влизат големи количества наркотици; как ще гарантираме, че няма да влязат покрай бежанците на територията на Европа терористични клетки.
Румен Петков настоя за анализ - какво се е случило след „Арабската пролет“ и също държавите-членки на ЕС да направят оценка за състоянието на генофонда на Европа.
"България е фронтова държава", подчерта доц. Георги Кючуков от АБВ и препоръча пакет от незабавни мерки, които да се предприемат в контекста на очакваните нови бежански вълни.
Още: Санитарен кордон: Балканска либерална мрежа призова за изолирането на Пеевски в ЕП
Още: ДПС на Пеевски провежда извънредна национална конференция в НДК
Той е категоричен, че трябва да се предприеме спешно ремонтиране и преглед на загражденията на границата с Турция, както и да се проведат спешни разговори и решаване на проблема за наблюдение и защита на нашата граница със Северна Македония.
"Необходимо също е постоянният представител на България към ЮНЕСКО да инициира разговор със СЗО, който да доведе до мерки за запазване на световното културно наследство, както и нашите представители в ООН и в различните сдружения за правата на човека да инициират и да проведат натиск върху бъдещото правителство в Афганистан срещу издевателствата върху жени, върху религиозни и национални малцинства", посочи той. Според него, съществува реална заплаха да се възстанови отново поругаването на историческите паметници.
Доц. Кючуков е категоричен, че завладяването на Афганистан от талибаните е поредното доказателство за невъзможността за износ на демокрация чрез намеса във вътрешните работи на други държави и представи случилото се: "„След атентатите в Световния търговски център, американските войски влязоха в Афганистан и наложиха едно свое правителство. През това време бяха инвестирани около 2 трилиона долара, от които половината отидоха за обучение на афганистанската армия. Тази армия от 300 000 човека беше съкрушена или по-скоро не се и опита да се противопостави на 75 000 талибани и те за една седмица завладяха практически цялата страна. Причините са сигурно много. Говори се за корупция, за неплащане на заплати, за проникване на ислямски фундаменталисти в армията“.
Той припомни, че веднага след взимането на властта, са ликвидирани около 1500 човека, които са сътрудничели с войските на НАТО, с представители на ЕС и основно с войските на САЩ, което е довело до масово бягство на хора през границите.
„Бежанският поток се насочва към бившите съветски републики, но и през Иран към Турция. Известно е, е Ердоган построи тристакилометрова бетонна стена на границата с Иран, но в момента има индикации, че той ще пропусне потока към европейките страни", каза още доц. Кючуков. По думите му, това е пряка заплаха към нашата южна граница и към Гърция. Като друг рисков за България факт, той посочи заявеното официално от държавите Косово, Албания и Северна Македония, че ще приемат бежанци от Афганистан. "Формулировката беше „тези, които са сътрудничили на западните сили“, но според нас няма никакъв начин, по който да бъдат отличени сътрудниците на западните сили и някои звена с крайно ислямистка идеология“, отбеляза експертът.