Комисията по бюджет и финанси към 46-ото Народно събрание се събра на първото си заседание по същество. Пред нейните членове застанаха министърът на финансите Асен Василев, на здравеопазването д-р Стойчо Кацаров и на труда и социалната политика Гълъб Донев, които да бъдат изслушани за предлаганата от служебното правителство актуализация на три бюджета за 2021 г. - държавния, на НОИ и на НЗОК.
Реалистичният срок за актуализация на бюджета е до три седмици, заяви по-рано в четвъртък пред БНР председателят на комисията Любомир Каримански ("Има такъв народ").
В дневния ред е включено и обсъждане на процедурни правила за предлагане на кандидати за управител на Българската народна банка, тяхното представяне, публично оповестяване на документите им и изслушването им в Комисията, както и процедурата за избор от Народното събрание.
Мандатът на гуверньора Димитър Радев изтече на 15 юли (внесено е предложение да бъде издигнат на същия пост за втори мандат), на подуправителя и ръководител на управление "Банково" Нина Стоянова - на 29 юли, а на подуправителя и ръководител на управление "Емисинно" Калин Христов изтича на 24 октомври
Каримански бе категоричен, че работата на Комисията по бюджет и финанси ще бъде отговорна и експертна, независимо колко дълъг ще бъде животът на 46-ото Народно събрание.
Много силно ограничени са възможностите за преструктуриране на бюджета и за орязване на капиталови разходи.
Това каза министърът на финансите Асен Василев по време на изслушването.
Той обясни защо се налага да се приеме актуализация на бюджета.
"В текущия закон общо за COVID мерки, социални мерки, за избори са заложени 1.196 млрд. лв. Както знаете, част от социалните мерки като пенсиите, бяха заложени за март месец. За април месец вече не са заложени в Закона за бюджета.
Част от мерките като мерките за подкрепа за бизнеса също бяха заложени за първите три или четири месеца. Мерките за здравеопазване бяха заложени в така наречения буфер, като това не е нарочно перо или резерв, а е разпоредба в Закона за бюджета, която дава право на Министерски съвет да иззема пари от министерствата и другите разпоредители с бюджетни средства и да ги дава целево за здравеопазване ,т.е. активирайки буфера, ние вземаме пари примерно от МВР и ги даваме за здравеоапазване.
Към момента са изхарчени 2.390 млрд. за тези дейности, т.е. ние вече сме изхарчили 1.94 млрд. над това, което е заложено в бюджета. Тези пари са изхарчени за 50 лв. за пенсионерите, за допълнителна подкрепа за бизнеса, основно през мярката 60 на 40 и за средства, които са необходими за Министерство на здравеопазването.
Отделно са изхарчени около 20 млн. лв. за избори, както знаем следват още едни, може би два избора, които трябва да бъдат проведени, които не са бюджетиране", каза още министър Василев.
Той отбеляза, че възможностите за преструктуриране на разходи в бюджета и за орязване на капиталови разходи, са много силно ограничени.
Министърът призова депутатите да имат предвид, че се задава нова вълна на COVID кризата.
"Необходимо е да обезпечим здравните мерки, социалните мерки, мерките за бизнеса докрая на годината, както и на база на това, което в последните дни се случва в Афганистан, трябва да се обезпечат доста мерки за защита на границата, което означава допълнителни средства за МВР и Министерство на отбраната", каза още министър Асен Василев.