Националният съвет на БСП обсъди предложението и реши партията да внесе в Народното събрание предложение за промени в Изборния кодекс, предвиждащи въвеждането на смесена избирателна система.
Още: Службите са поискали данни за десетки потребители на "Telegram" в България
Още: С ново споразумение България и САЩ ще борят тежката престъпност, свързана с миграцията
Решението бе взето с 53 гласа "за" от общо 94, а с него Съветът възложи на парламентарната група да депозира законопроекта за обсъждане и гласуване в парламента. Той бе представен на вниманието на Националния съвет на БСП в изпълнение на негово решение от 26 ноември 2016г., в което е изразена подкрепа за въвеждането на смесена избирателна система с мажоритарен избор като балансирано законодателно решение, което да даде възможност за консолидация, а не на ново противопоставяне.
Законопроектът предвижда запазване на конституционната рамка за числеността на народните представители, гарантиране на справедливо регионално представителство чрез запазването на 31 многомандатни избирателни райони, на които сега е разделена страната. В своя законопроект от БСП предлагат запазването на минималната квота за регион от четирима народни представители за Народно събрание и шестима за Велико Народно събрание, (понастоящем такива региони са 9), като мярка срещу задълбочаващите се регионални диспропорции. От партията предлагат въвеждане на два вида изборни бюлетини – една за пропорционален избор на кандидатите на партиите и коалициите и отделна бюлетина за мажоритарен избор на кандидатите на партиите и коалициите и на независимите кандидати. Съгласно законопроекта един кандидат на дадена партия може да участва и в двете листи, но само в границите на един многомандатен изборен район. Независим кандидат, издигнат от инициативен комитет, може да участва само в една листа за мажоритарен избор.
Промените в ИК предвиждат разделяне на 31 многомандатни райони на подрайони за мажоритарен избор, които трябва да са общо за страната половината от общия брой на народните представители - 120 за Oбикновено Народно събрание и 200 за Велико Народно събрание. Във всеки многомандатен изборен район имa равен брой пропорционални и мажоритарни мандати. От БСП предлагат определянето на броя на мандатите по многомандатни изборни райони и границите на едномандатните райони се извършва от Централната избирателна комисия, а всеки избирател гласува за пропорционална листа и за мажоритарен кандидат, предаде Фокус.
Още: Депутатите взеха заплати за над 1 млн. лв. за 20 дни работа (ВИДЕО)
Още: ДБ отговори на ГЕРБ за премиера, призова ги да не бавят Закона за съдебната власт
Промените предвиждат, когато избирателят е решил да упражни само част от правото си и е гласувал само за пропорционална, или само за мажоритарна листа, гласът му да се счита за валиден. Парламентарният избор се провежда едновременно и за пропорционалните, и за мажоритарните листи в един тур. Изборът се провежда в един ден. Предвидено е изключение и провеждане на втори тур, когато двама или повече мажоритарни кандидати са получили равен брой гласове. Законопроектът предвижда определяне на резултатите и разпределянето на мандатите, както и определяне на персоналния състав на Народното събрание.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: "Нямаме повод да се срамуваме": Главчев пак похвали служебния кабинет и за ЧНГ
Още: Преговорите за правителство се подновяват, но Желязков остава кандидат за премиер