Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

БСП: КОНПИ не работи в услуга на обществото, а за негова сметка

20 декември 2018, 13:10 часа • 2254 прочитания

Когато срещу едно лице е повдигнато обвинение от прокуратурата и/или има влязла в сила присъда, че е виновно за престъпления, посочени в ЗПКОНПИ, може да се задейства механизмът на гражданската конфискация. Когато обаче съдът постанови, че едно лице е невинно, гражданската конфискация според тези текстове ще продължи“.

Още: Пеевски: Щях да поискам имунитета на много хора, ако бях главен прокурор (ВИДЕО)

Още: Лена Бориславова се отказа от имунитета си: Надявам се Сарафов да диша по-спокойно (ВИДЕО)

Това обясни в пленарна зала народният представител от ПГ на „БСП за България“ Пенчо Милков по време на дебатите по ЗПКОНПИ. Той коментира, че вносителят се е мотивирал, че е против необяснимото богатство.

„В нашето законодателство, в Данъчно-процесуалния кодекс има същата хипотеза – когато един гражданин придобие имущество, направи разходи, купува вещи, пътува, а приходите му са в много по-малък размер, тогава данъчните органи извършват проверка, облагат това имущество, което е повече от доказаното, налагат му данък, но не конфискуват“, обясни той.

Пенчо Милков попита - защо в единия случай на лицето, което е невинно и има необяснимо имущество, му се отнема, а в другия му се облага. „В Конституцията е записано, че частната собственост е неприкосновена. При извършено производство с решение, че човек е невинен, вие искате да отнемате имущество. В следващия случай, също на невинен човек, не отнемате, а облагате. Защо? Поставях този въпрос многократно и все още нямам отговор“, възмути се Пенчо Милков.

Още: Българската помощ за Украйна и новото правителство: Различни позиции на българските евродепутати

Още: Какво ще роди коалицията на гроздето и лисицата: Анализ на Николай Василев за кабинета "Желязков"

Колегата му Валери Жаблянов добави, че опитите един орган да бъде овластен с допълнителни антиконституционни правомощия няма да остане незабелязан.

„Правовата държава означава такъв законен институционален ред, който защитава основните права на гражданите”, заяви народният представител от ПГ на „БСП за България”. Жаблянов обяви, че предлаганите промени от правната комисия са срам за всяка правна професионална общност. „Предложението, което е направено, означава, че човек, който е обявен невинен от съда, трябва да продължава да търпи санкции. Такъв принцип в правото няма”, категоричен беше Жаблянов.

„Опитите един орган да бъде овластен с допълнителни антиконституционни правомощия няма да остане незабелязан от правозащитниците, от българското обществено мнение”, продължи народният представител. По думите му антикорупционните промени имат една цел - ограничаване и суспендиране на правата на гражданите.

„Това, което върши КОНПИ не е в услуга на обществото, а за негова сметка”, заяви и депутатът от левицата Красимир Янков. По думите му Комисията се превръща в инструмент за експроприация, засегнати от която са набедени и неудобни на управляващите хора. „По темата се произнезоха всички правозащитни организации и авторитетни юристи. Гражданското общество не може да търпи пълзящия тоталитаризъм, който въвеждате”, заяви народният представител.

Още: Мартин Димитров: Бюджетът, който сега е внесен, трябва да бъде оттеглен

Още: Премиерът след среща с председателя на ЕП: Членството на България в еврозоната ще е предимство за Европа

„България е поела своя път на европейска правова държава и тези недодялани опити за третиране на човешките права, извън установените в общността норми, само дискредитират капацитета ви на законодатели”, категоричен бе Янков.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Тодор Беленски
Тодор Беленски Отговорен редактор
Новините днес