"На последния Европейски съвет говорихме максимално да подкрепим Северна Македония и Албания, така че всичко е в ръцете на македонците. Ние сме държавата, която първа започна и с Договора за добросъседство направи възможно да се говори изобщо за присединяване към ЕС на нашите мили братя и сестри".
Още: Кирил Петков покани БОЕЦ в парламента заради контрабандата (ВИДЕО)
Още: Хасан Адемов разкри докога ДПС-ДПС ще подкрепя кабинета
Това заяви премиерът Бойко Борисов в интервю за македонската телевизия Сител, цитиран от "24 часа". Премиерът коментира твърдения, че България блокира определянето на дата за започване на преговори за присъединяване на съседката ни към ЕС.
"Защитавал съм Северна Македония в Европейския съвет тогава, когато искаха въобще да не ви включат в преговорите", отговори Борисов.
"Ние на какъв език говорим сега с тебе. При теб кой е преводач. При мен кой е преводач. Ето това е нещо, което много спъва Балканите. Имаме толкова много история, че тя ни е в повече", допълни той.
Още: Свирен ли е мачът за новия главен архитект на София? Терзиев мисли кого да избере
Още: Влизаме ли в епидемия от боклука на болниците? Отговорът от кмета на София
Според телевизия Сител, нашият премиер е казал още, че България е поставила условия за македонския език при старта на преговорите с ЕС на Северна Македония.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Гласуват вота на недоверие на кабинета "Желязков"
Още: Мартин Димитров: Има два вида опозиция - проруската и ние
На заседанието на Европейския съвет от 18 октомври 2019 г. нямаше съгласие за датата за началото на преговорите за присъединяването на Северна Македония и Албания към Европейския съюз. Тогава Франция бе против. Френският президент Еманюел Макрон ден по-рано настоя, че ЕС първо трябва да реформира процеса на присъединяване, за да го направи обратим.
Преди това, на 30 септември 2019 г. на среща при президента Румен Радев бе решено, че България не дава безусловна подкрепа на Северна Македония за процеса й към присъединяване към ЕС.
Седмица преди това държавният глава Румен Радев свика спешна консултативна среща по темата Северна Македония, след като стана ясно, че последната среща на Смесената българо-македонска комисия по историческите въпроси, която се състоя на 13 септември 2019 г., беше определена като "най-безплодната", тъй като на нея отново не бе постигнато единодушие по въпроса с Гоце Делчев.
Още: Хасан Азис: Оставаме в мнозинството заради еврозоната, решението е съгласувано с Доган
Още: Доганистите зоват за оставки: Разградски кметове минаха към Пеевски (СНИМКА)
Месеци по-рано вицепремиерът и лидер на ВМРО Красимир Каракачанов пръв заяви, че комисията за решаването на въпросите за общата история с Македония не работи. Той призова страната ни да постави ултиматум на Македония - ако те не се примирят с въпросите от общата ни история, България да не подкрепя Македония за ЕС, а вчера дори и намекна, че ВМРО може да излезе от управлението. Според него Македония само използва България за членство в ЕС и НАТО.
На 1 август 2017 г. страната ни подписа със Северна Македония Договор за добросъседство. Две години по-късно на среща на двамата държавни глави в Познан Борисов и Заев бяха единодушни, че подписването на Договора е довело до положителен тласък в партньорството между двете страни и е допринесло за разрешаване на конфликта с името на западната ни съседка и сключването на Преспанския договор - договора с Гърция, който доведе до приемането на името Северна Македония и отвори пътя на страната към Европейския съюз и НАТО.
Цялото интервю можете да видите в следващото видео:
Вижте още:
ЕП: Началото на преговорите с Албания и Северна Македония е в интерес на политиката за сигурност