Избраният за временно изпълняващ длъжността на главен прокурор Борислав Сарафов няма намерение да се отказва от поста си. Това стана ясно от официална негова позиция.
В нея Сарафов отговаря на исканията за оставката му с препратка към Конституцията и как трябва да се спазва, за да не се накърнявали устоите на държавата. Борислав Сарафов не се обръща поименно към когото и да е по въпроса с оставката му.
Досега само от ПП-ДБ официално поискаха Сарафов да се откаже от поста на главен прокурор и се заканиха, че правосъдният министър доц. Атанас Славов ще предприеме необходимите действия, ако не го стори. На какво основание - защото Сарафов е и директор на Националната следствена служба, а това е недопустима концентрация на власт. От ПП-ДБ искат оставката на Сарафов и от този пост, защото той беше заместник на Гешев години наред и стои въпросът какво е правил по отношение на "делата на трупчета" като "Барселонагейт".
"Считаме за недопустимо, лице, срещу което има подадени сигнали за извършени престъпления, да изпълнява, макар и временно, функциите на Главен прокурор. Г-н Сарафов не отговаря на изискванията за заемане на новата си длъжност, съгласно чл. 170, ал. 4 и 5 от Закона за съдебната власт – изявена независимост, воля за налагане на законността, принос за утвърждаване на правовата държава и други", категорични са от ПП-ДБ.
Още: Сачева: Вместо да избягат от Пеевски, ПП-ДБ сега ще работят като опозиция под лидерството му
ОЩЕ: ПП-ДБ поискаха оставката на Сарафов: Това не е реформа, а фарс
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Само зам.-председатели на комисии за опозицията в парламента? (ВИДЕО)
Още: Борисов започва обиколка из страната - иска да чуе какво искат хората от редовния кабинет
Пълната позиция на Сарафов пред БТА
Във връзка с различни позиции на представители на политическите партии и в качеството ми на временно изпълняващ длъжността главен прокурор, избран от компетентната прокурорска колегия във ВСС, съм длъжен да заявя, че:
Фундамент на правовата държава е спазването на принципа за разделение на властите.
Още: Управителят на БНБ няма да подава оставка, ако стане служебен премиер
Още: Мирчев: Управляващите саботираха влизането на България в Еврозоната (ВИДЕО)
Гаранция за устоите на демократичното общество е ненамесата на законодателната и изпълнителната власт в дейността и функционирането на съдебната власт.
Всички участници в политическия процес, осъществяващи функции на държавно управление, извън съдебната система, следва стриктно да съблюдават духа и буквата на Конституцията на Република България и да се въздържат от намеса, изразяваща се в пряко въздействие или внушения, които накърняват устоите на правовата държава.
Призивите за реформи в съдебната система следва да намерят реализация чрез законодателство и решения в рамките на компетенциите, за да се възстанови нарушеният баланс между властите в интерес на обществото.
Прави впечатление, че откакто стана взрива срещу кортежа на Иван Гешев, Сарафов общува публично само през БТА, когато изказва позиции.