Компания, близка до лидера на НФСБ Валери Симеонов, е построила жилищен блок върху парцел в Бургас, който той и фирма "СКАТ" придобиват от общината през 2008 г.
Още: Президентът Румен Радев осъди атаката в Магдебург
Още: Киселова: Полагат се усилия за съставяне на правителство
Сделката за земята е сключена, докато Симеонов е председател на Общинския съвет в Бургас. Вместо бъдеща централа на кабелната телевизия, върху имота се издига жилищна сграда, се казва в репортаж на bTV.
През септември 2008 г. Валери Симеонов е председател на Общинския съвет в Бургас и управител на фирма "СКАТ". Дружеството му купува 555 квадрата общинска земя за малко над 1 млн. лева. Така компанията на Симеонов става собственик на парцел от 875 кв. м. По думите му преди сделката СКАТ е било съсобственик на останалата част от имота.
"Използвахме правото си на съсобственици, за да придобием прилежащата част от парцела, която е доста по-малка от споменаваната. Лично аз настоях пред кмета и заместника му цената му да бъде над пазарната – 800 евро за кв. м, за да не бъда упрекван, че съм използвал някакво влияние", обясни Симеонов в интервю за Нова ТВ.
Още: "Със символ на орел": Нинова обяви името на новата си партия
Още: БСП е превзета от Пеевски, но да не се забравя и влиянието на Борисов: Нинова с тъжна констатация
"Аз не участвам в оценката на имота. Тя се прави от експерти. Моята работа беше да говоря с кмета и с заместниците му, които отговарят за общинска собственост да вдигнат цената, за да няма приказки по мой адрес", обяснява пред bTV Валери Симеонов. През 2008 г. обаче той твърди друго: "Лично аз участвах във формирането на оценката."
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Шкварек: Все по-вероятно изглежда, че може да има редовно правителство
Още: Иван Костов: Имахме план за България, но той беше саботиран
Миналата седмица политикът заяви пред Нова ТВ, че умишлено е купил земята на по-висока от пазарната цена, а "това е най-губещата сделка в историята на фирмата му". Впоследствие бившият вицепремиер предложил на кмета да върне парцела на общината, а тя да му върне парите, но му било отказано.
Години върху земята няма нов строеж. "През 2008 г. започна една криза, отрази се и на СКАТ. Приходите паднаха и нямахме тези средства, за да започнем изграждане на въпросния имот. Мислех да направя там студията", обясни още Симеонов.
В края на 2008 г. "СКАТ" ООД прехвърля собствеността върху имота на "СКАТ ТВ" ООД. През февруари 2017 г. "СКАТ ТВ" предоставя на Източноевропейски строителен холдинг, представлявано от Мартин Дяков, право на строеж за жилищна сграда върху парцела, като "СКАТ ТВ" запазва 38% от собствеността в бъдещия блок. Гарант в сделката е "Евробилдинг инженеринг", управлявана също от Мартин Дяков.
Още: Между гнева и надеждата: Политическата 2024-та през погледа на Боряна Димитрова (ВИДЕО)
Още: Стефан Янев: Визитата на Виктор Орбан е свързана с газа
Днес сградата е построена, а от сайта на „Евробилдинг инженеринг” е видно, че имотите в нея са продадени, с изключение на офис и аптека.
„Някак си внушаваме на хората, че всеки има право да се рови във фирмените дела, които не са публични. Обектът в Златоград са ми го строили те. Обектът в Малко Търново са ми го строили те. Познавам собствениците, доволен съм от качеството на работата”, казва Валери Симеонов.
На въпрос участвали ли са те под някаква форма в кампании на НФСБ, СКАТ и ли на "Атака", той категорично отрича.
През лятото на 2011 г. - няколко месеца преди местните избори, от репортаж, излъчен по телевизия СКАТ, става ясно, че Мартин Дяков и неговата "Евробилдинг инженеринг" даряват материали и се включват в изграждането на храм "Свети Георги Победоносец". Инициативата за строежа е на тогавашния кандидат за кмет Валери Симеонов.
"Мартин Дяков участваше с материали и безвъзмезден труд", обясни той.
Дяков е отказал поканата на bTV за интервю. Преди седмица прокуратурата обяви, че проверява Валери Симеонов за имотни сделки от последните години.