„Нашето правителство направи първа стъпка на "Капитан Андреево", най-големият пункт беше завзет от една частна фирма. Години наред беше един корупционен канал, не само за мигранти, но и за плодове и зеленчуци с високи нива на пестициди. Има още стъпки, които трябва да бъдат направени“. Това каза Кирил Петков в предаването „Още от деня“ по БНТ.
Още: Плугчиева: Шанс е, че новото ни правителство съвпада с началото на мандата на Тръмп
Още: Томислав Дончев за ситуацията с бюджета: Трескаво се работи за намиране на изход
„Ако средствата за охрана на границата се използват правилно, ще имаме много по-добра защита“, категоричен бе той, като допълни, че за 7 месеца са направили добра първа стъпка, но дупката е толкова огромна, че ще трябва да бъдат направени още доста стъпки, за да се постигне това, което желаят. „Оградата по границата бе инвестиция на ГЕРБ за стотици милиони левове, която бе компрометирана толкова лесно. Ако средствата на данъкоплатците се използваха по-правилно, щяхме да имаме по-добра ограда. И смятаме да го правим след 2 октомври. И по наше време имаше огромна миграционна вълна - от Украйна и ние се справихме, така че да няма безредици, майки с деца по гарите", каза още той.
"Никой политик не трябва да използва тази трагедия в Бургас за политически цели. Благодарим на загиналите полицаи за тяхната отдаденост и се надяваме такива трагедии да не се повтарят“, каза още Петков.
Асен Василев, който също беше в студиото, коментира проблема с газовите доставки. По думите му потребителите са били подсигурени. "Между газа, който получаваме от Азербайджан – от 1 юли получаваме пълния обем от 1 млрд. кубически метра. Преди това Николай Павлов, бившият шеф на "Булгаргаз", назначен от ГЕРБ, се беше отказал от 2/3-ти от тези количества. Със 7-те танкера това е още около 1 млрд. кубически метра. Това покрива напълно всички топлофикации и всички битови потребители на газ. Ние ги бяхме договорили с твърда оферта, каза Асен Василев.
Още: "БСП – Обединена левица" ще иска закриване Комисията за досиетата и КОНПИ
Още: Най-важните комисии в парламента са при ГЕРБ, опозицията получи една по милост
"Познавам Делян Добрев още от гимназията. Тогава бе свястно момче. Сега нарисува на една дъска едни неща и ако това бе вярно, това биха били едни много сериозни обвинение. Казва - че газът от "Газпром" на 30 юли т.г. във въпросната фактура щял да бъде 84 евро и на това се базира целият аргумент, че имало надценки, посредници и т.н.. Газът от "Газпром" е 70 на сто борсовата цена в Холандия, която на 30 юли е 200 евро. Да смятаме - 70 процента от 200 евро е 140 и отделно 30 процента петролна компонента, което е още между 10 и 20 евро. 150 евро Той показа фактура за 110 евро т. е. посредници на "Газпром" са ни подали газ с 30 евро по-ниско, отколкото ние бихме го получили по договора с "Газпром". Това как ви се струва? Когато сложиш грешната цена на това колко ще струва газът от "Газпром, което толкова лесно проверимо, това е което мен ме шокира", допълни съпредседателят на "Продължаваме промяната“.
По думите му за двата оставащи дни на правителството тогава са успели да договорят двата слота за доставката на втечнения газ. "Заведох дело за половин милион срещу Борисов, защото това е безобразие" - така Кирил Петков отвърна на твърдения на лидера на ГЕРБ за злоупотреби от "Продължаваме промяната".
Кирил Петков обясни, че след като са били спрени доставките от "Газпром", са провели директни преговори с американската компания "Шиниър" и за 2 седмици са намерили слотове за доставката на 2 танкера втечнен газ. "Всеки ден си изпращаме заявката към "Газпром", на следващия ден получаваме нула. Ние си искаме газа и не го получаваме. Правим плащането към "Газпромбанк" и те ни го връщат. Ако служебният кабинет е спрял да подава заявките, това вече ни поставя нас в неизпълнение на договора, но докато ние бяхме на власт всеки ден си подавахме заявките, за да сме напълно в изпълнение на договора", обясни Асен Василев.
"Стигнем ли до арбитраж, "Газпром" ще трябва да си плаща, защото ние си искаме газа и не си го получаваме. Правим плащането в Москва и те ни го връщат. когато имате договор и си изпълнявате условията, а отсрещната страна - не, кой трябва да плаща неустойките. Асо служебният кабинет е спрял да подава заявките, това вече ни поставя нас в неизпълнение на договора. но докато ние бяхме на власт, всеки ден си пращахме заявките, за да сме напълно в изпълнение на договора", убеден е Василев.
Още: Сачева: Вместо да избягат от Пеевски, ПП-ДБ сега ще работят като опозиция под лидерството му