Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Ананиев призна: Енергийните напитки са сериозен проблем при подрастващите

15 март 2019, 15:15 часа • 3503 прочитания

Най-голямо количество енергийни напитки от деца се консумира във възрастта между 14 и 18 години. Това разкри министърът на здравеопазването Кирил Ананиев по време на парламентарен контрол относно свръхупотреба на енергийни напитки на деца в България.

Още: Кирил Петков към Пеевски: Реално ставаш г-н Никой на световната сцена!

Още: Партията на Макрон изключва групата на Пеевски от редиците си в Европарламента

„Енергийните продукти съдържат различни комбинации от кофеин, витамин и др. Те са разработени за намаляване признаците на умора. При консумация на две и повече напитки дневно в съчетание с други съставки със стимулиращ ефект е възможно да има неблагоприятно въздействие върху организма“, обясни Ананиев. Той посочи, че децата са по-рисковата група, отколкото възрастните.

„През 2014 г. се проведе национално изследване на факторите на риска за здравето на населението на България. Изследвани са общо 683 ученици чрез анкетиране относно честотата на консумация на храни и напитки, включително и енергийни напитки.

Резултатите показват, че 22,2% от изследваните ученици консумират енергийни напитки, като най-много са сред 14-18 години – те представляват 49,3%.

Още: Георги Лозанов: Въпросът за споразумението с Украйна беше поставен, за да затрудни преговорите за правителство

Още: "Опит за подмяна на базисните ценности на ДПС": Хората на Ахмед Доган ще обжалват решенията от конференцията на Пеевски (ВИДЕО)

Учениците от 10 до 13 г., които консумират енергийни напитки, са 16,3%, а между 7 и 10 години – 1,9%“, обяви министърът. По думите му повече от една енергийна напитка на ден употребяват 18,7% от учениците между 14 и 18 години.

Здравният министър изтъкна, че с наредба е забранено предлагането на енергийни напитки на територията на училища, както и за продажба на ученици на други места.

„Не съществува специфично законодателство за енергийните напитки на европейско ниво. Националното законодателство на някои държави-членки има специфични изисквания в определяне на максимални линии и граници за определяне на съдържанието на някои продукти в тях“, каза още Ананиев

Той даде за пример Германия, където са въведени максимални граници за съставките на енергийните напитки с цел осигуряване на безопасна консумация.

Още: Санитарен кордон: Балканска либерална мрежа призова за изолирането на Пеевски в ЕП

Още: ДПС на Пеевски провежда извънредна национална конференция в НДК

„Научният комитет в Англия счита, че няма достатъчно научни доказателства за забрана на продажбите на енергийни напитки за децата“, коментира Кирил Ананиев.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Тодор Беленски
Тодор Беленски Отговорен редактор
Новините днес