Нерегистрираната от съда партия на Слави Трифонов "Няма такава държава" би била трета политическа сила с 8.6 на сто, ако парламентарните избори се провеждат днес. Това сочат данните от последното национално представително изследване на социологическата агенция "Алфа рисърч".
Още: Политиците почетоха жертвите на комунизма: Кирил Петков разказа за баба си (СНИМКИ)
Още: Гуцанов: Няма да има намаление на социалнитe придобивки
В електорален план ГЕРБ (21,7%) запазва предимство от около три и половина пункта пред БСП (18,2%).
Новата формация на Трифонов има потенциалната подкрепа на 8.6% от избирателите и конкурира ДПС, което взима 7.8 на сто от гласовете на избирателите. о място.
"На този етап е трудно да се каже, дали заявените симпатии ще се превърнат в реална подкрепа, още повече, че профилът на техните привърженици остава все още твърде неясен. За момента по-ясно се открояват т. нар. мобилни избиратели, чийто вот бързо се мобилизира, но и бързо се демобилизира: най-младите до 30-годишна възраст, обезсърчени и разочаровани хора от по-малките населени места", коментират в анализа си от "Алфа рисърч".
Още: Пеевски обвини ПП-ДБ в провокация заради полицаите
Още: Нинова писа двойка на кабинета
Според изследването в нов парламент биха намерили място още т. нар. патриотична коалиция на ВМРО и НФСБ с 5.3 на сто, както и "Демократична България" - с 5.1 на сто.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Антоанета Цонева: Няма да си сътрудничим с Пеевски за ВСС
Още: Вигенин каза кога би се обезсмислило участието на БСП в управлението
"Воля" и "Атака" остават без парламентарно представителство.
Парламентът продължава да е най-силно критикуваната от обществото институция с одобрение от 10% и неодобрение от 51%.
Дебатите, съпровождащи избора на нов главен прокурор и отделни съдебни решения, привлякоха активно обществено внимание и насочиха светлината към дълбокия разлом между отделните институции в правосъдната система, като общественото мнение започна да възвръща част от доверието си към съда, отбелязват от "Алфа рисърч".
Още: "Ако подкара влака за Москва": Анализатори казаха кое би свалило кабинета
Още: Мартин Димитров: Дупката от 18-те милиарда е фалшива новина
За първи път от седем години оценката за работата на съда регистрира положителна промяна и ръст за миналата година - от 11% до 19%.
В края на мандата оценките за работата на вече бившия главен прокурор Сотир Цацаров се запазват в установените през последните месеци граници: 12% положителни срещу 45% отрицателни оценки.
Изследването е част от тримесечния мониторинг на обществено-политическите нагласи на българските граждани на агенция Алфа Рисърч. Представените данни са от проведеното в периода 5 - 12 декември 2019г. национално-представително проучване сред извадка от 1017 пълнолетни граждани. Използвана е двустепенна стратифицирана по регион и тип населено място извадка, с подбор на респондентите по квота въз основа на признаците пол, възраст и образование. Метод на интервюиране - пряко стандартизирано интервю по домовете с таблети.