АЕЖ-България: Парламент без журналисти не е Народно събрание, а Партиен дом

02 септември 2020, 14:39 часа • 3903 | прочитания

Асоциацията на европейските журналисти – България (АЕЖ) настоява ръководството на Народното събрание да осигури адекватни условия за работа на представителите на медиите. Това се казва в позиция на Асоциацията, изпратена до медиите.

Още: Предозиране: Според ИТН за 100 дни правителството е свършило работа като за 3 години

Още: Финансовият министър обвини Радев за дупката в бюджета и му напомни за "Боташ"

В сряда, първия ден на новия политически сезон, журналистите, отразяващи работата на парламента, бяха изненадани, че за тях е отредено място в приземен етаж на бившия Партиен дом, където вече ще заседава Народното събрание.

Репортерите са без достъп до останалата част на сградата, където влизането се осъществява с магнитни карти, с каквито разполагат само депутати и служители. 

Подобно ограничение силно възпрепятства работата на медиите, които няма да имат пряк достъп до народните представители и ще бъдат в ситуация да предават единствено протоколни изказвания и съобщения.

Още: Вигенин и Пенкова обединиха изпълнителна, местна и законодателна власт в подкрепа на децата с аутизъм (СНИМКИ)

Още: Петков: Няма да имаме шанс за по-честен кмет от Васил. Представете си кмет да е Ваня Григорова или Антон Хекимян

В една парламентарна република е недопустимо парламентът да заседава на тъмно и представителите на народа да бъдат отделени от медиите. Това е и нарушение на конституционното право да се търси и получава информация. 

Ограничения на достъпа на журналисти до народните представители бяха въведени и в предишната сграда на Народното събрание заради противоепидемичните мерки. 

АЕЖ-България е на мнение, че създадената организация за защита на здравето на работещите в парламента трябва да бъде такава, че да не нарушава правото на достъп до информация и прозрачността в работата на тази институция. Отделен въпрос е и този дали има добри условия за работата на журналистите, дали работят климатична и отоплителна система, дали получават добър звук от пленарната зала, и дали е осигурен интернет и добри възможности за предаване на информация, което също е съществено за професионалните ангажименти на медиите. 

АЕЖ категорично заявява, че сграда, в която медиите са натикани в изолатор, би могла да бъде Партиен дом, но не и Народно събрание на една демократична държава, завършва позицията на АЕЖ-България.

Още: Следващият български посланик в САЩ: Много имена и кандитати, трудно съгласие (СНИМКИ)

Още: "Това е точката на пречупване": Вили Лилков с коментар за разрива между „Спаси София“ и ПП-ДБ

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Румен Скрински
Румен Скрински Отговорен редактор
Новините днес