Доминира желанието за политическа промяна - ГЕРБ да слезе от власт и да има ново управление без участието на ГЕРБ. Това показва последното проучване на агенция "Медиана", проведено сред 920 пълнолетни българи между 26 юни и 2 юли.
Още: На първо четене депутатите одобриха важни промени за родителите в Семейния кодекс
Още: МЕЧ вдигат банкет, ако вотът им на недоверие успее
Данните сочат, че избирателите на ГЕРБ, макар и намалели, са изключително мотивирани да гласуват. При избори днес подкрепа за партията заявяват 22,5% от заявилите, че ще гласуват.
За сметка на това мнозина от симпатизантите на останалите партии признават, че все още се колебаят дали и за кого да гласуват. На други пък им е безразлично кой ще управлява, стига това да не е ГЕРБ.
От "Медиана" очертават следната картина - силна мотивация при симпатизантите на ГЕРБ и относително слаба при избирателите на техните опоненти. При това положение според агенцията изборите и битката за първото място далеч не са предрешени.
Още: Нанков: Не съм ходил в кабинета на Пеевски и не съм водил Цеков насила
Още: Цеков призна, че е бил в кабинета на Пеевски, но на среща с Нанков (ВИДЕО)
Проучването показва, че към момента ГЕРБ (22,5%), "Има такъв народ" (21,7%) и БСП (20,6%) са с почти изравнени позиции и битката за първото място ще е не между две, а между три партии.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Драгомир Стойнев отговори за палците: Кои са лицемерите в политиката?
"Демократична България" и ДПС пък се съревновават за четвъртото място, съответно с подкрепа от 10% и 11,1%.
Според "Медиана"следващия парламент ще има седем партии, като засега "Изправи се! Мутри вън!" (5,1%) и Българските патриоти (4,8%) са над 4 %-ната бариера. От останалите партии най-значимо е присъствието на "Възраждане" (2,2%), които биха могли да поднесат изненада.
Данните показват, че ще бъде невъзможно сформирането на управляваща коалиция, около която и да е от трите водещи политически формации - независимо от това коя ще бъде първа, втора или трета. Вероятният изход от тази ситуация е правителство на малцинството, разчитащо на ситуативна подкрепа от "неприемливите" "партии на статуквото" или нови избори, посочват от "Медиана"
Още: Кавгата Радев-Борисов за "Боташ" ескалира: Президентът отвърна с корупционен списък
Още: Божанов за вота на недоверие: Кой на кого си подава топката?
Според тях изборната активност ще бъде близка или дори по-ниска от тази на предходните избори - около 3,1 - 3,3 млн. избиратели.