Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

30 000 лв. ще струва на ЦИК симулацията на електронното гласуване

06 декември 2017, 08:00 часа • 990 прочитания

Провеждането на трите симулации на дистанционно електронно гласуване, които планира Централната избирателна комисия (ЦИК), ще струват 29 400 лева. Такава е цената на договора с ДДС, който комисията е сключила с фирма "Информационно обслужване". Данните са получени след запитване на партия "Да, България" до изборната администрация.

Още: Енергийният министър: Близо 8100 абонати и 105 населени места са без ток

Още: Кирил Петков се спусна със сноуборд в района на Рилските езера (ВИДЕО)

До края на тази година ЦИК трябва да изпълни задължението си, записано в Изборния кодекс - да проведе три пробни гласувания онлайн за измислени партии, коалиции и кандидати. За демонстрацията вече беше определена датата 12 декември. След 1 януари 2018 г. предстои нова поредица от експерименти, при които системата ще се тества на три последователни избора, включително частични.

Целта е да има възможност за е-вот през 2019 г., когато предстоят следващите избори за евродепутати. Това обаче ще стане реалност само при условие че експерименталните гласувания са проведени успешно - с гарантирана тайна на вота, доказана сигурност на системата и при липса на нарушения. Цялата стойност на проекта по внедряване на системата е 1.5 млн. лв., от които 225 000 лв. са държавни пари, а останалите - евросредства.

ЦИК все още не е създала специализираното звено за техническо осигуряване и контрол на е-вота, което също се изисква по закон, става ясно още от отговорите към "Да, България". От администрацията се оправдават, че Изборният кодекс не предвижда срок за сформирането му. Затова и към него щяло да се пристъпи чак когато е изградена системата за дистанционно гласуване. Тогава ще стане ясна и числеността му, пише Сега.

Още: Депутатите като вандали през 2024 г.: Късаха кабели, заключваха се и се заливаха с напитки

Още: Пеевски: КЕВР да задължат ЕРП-тата да пуснат тока, хората неустойки не ги топлят

Осъществяването на проекта за електронно гласуване се сблъсква с твърда съпротива, включително от страна на хора, които са ангажирани по него. Електронният вот трябва да се отложи заради пробиви в киберсигурността по света, препоръча наскоро шефът на "Информационно обслужване" Михаил Константинов, чиято отговорност е коректното провеждане на предстоящите симулации. Според него САЩ, Германия и Холандия са се отказвали от този тип гласуване, за да се изчистели проблемите. Социологът Андрей Райчев пък предрече, че въвеждането му ще вкара младите и грамотни хора в групата на купените избиратели.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Десислава Любомирова
Десислава Любомирова Отговорен редактор
Новините днес