Десетки розопроизводители решиха да изкоренят своите маслодайни рози – заради ниската изкупна цена, предаде Нова телевизия.
Още: Предсрочно пуснаха за движение реконструираната улица „Царевец“ в Пловдив
Още: Обещано и изпълнено: Кметът на Пловдив пусна за движение Бетонния мост
Зорница Ранчева, която е един от протестиращите производители, се оплака, че горе-долу се работи на себестойност, защото изкупната цена е около 2-2,10 лева. Искаме обвързана държавна помощ на килограм розов цвят, а не на декар, както е в момента, подчерта Ранчева.
Тя отглеждат около 200 дка розови насаждения и това е основен поминък за семейството й. За тази година вложените разходи за обработката на розовите градини за стопанството й възлизат на 50 000 лв.
Вече трета седмица розопроизводителите вече трета седмица алармират, че тази година се очаква изключително ниска изкупна цена за килограм розов цвят - между 1,50 и 2 лева.
Още: Отличиха победителите в конкурса „Най-добър млад предприемач на Пловдив“
Още: Пускат утре движението по ремонтирания Бетонен мост в Пловдив
Притеснява ги това, че с такава изкупна цена те няма да успеят да покрият разходите си и ще фалират. Повечето производители казват няма да започнат да прибират цветовете, ако цената остане под 2,50 лв., обясни пред БНТ председателят на професионалната асоциация на розопроизводителите Христо Николов.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Безплатен градски транспорт в Пловдив в дните на Коледа и Нова година
Още: Безпрецедентно: Два дни безплатен градски транспорт в Пловдив по празниците
"Не може компромисът да бъде изцяло за сметка на розопроизводителя, ние сме звеното, което ако не продължи да работи по нормален начин и с необходимата грижа секторът е обречен", каза Николов.
Има и оплаквания, че от Бюрата по труда няма помощ за розобера – имало много малко хора и те не вършели работа. Затова остава само опцията да се намират берачи, които са опитни, но те искат по 1 лев заплащане, а производителите не можели да дадат повече от 70 стотинки
Директорът на дирекция "Растиниевъдство" на Министерството на земеделието и храните Петър Кировски определи ситуацията като "сложна". И разказа как бил проведен преди няколко дни консултативен съвет, като там могло да се разкаже за всички проблеми. Ще има подпомагане, но мярката се намира в Европейския парламент и „се надявам, че към края на май ще има яснота по отношение на финансовия ресурс, който ще бъде разпределен”, обясни държавният чиновник. А чак към 30 юни щяло да се види какви производители и колко масиви са регистрирани. Решения ще има, увери Кировски.
Още: Кметът на Пловдив удостои посмъртно с Почетна значка изтъкнатия музикант Кеворк Мардиросян
Още: Деца от Украйна гостуваха в община Пловдив
Междувременно със заповед на министър Десислава Танева започна кампанията по идентификация на насажденията от маслодайна роза в страната. Идентификацията стартира от Южна България и ще продължи до средата на месец юни. Тя се извършва всяка година във фенофаза „цъфтеж“, в началото на кампанията по розобера, чрез детайлни проверки на място в присъствието на собственика. Основната цел е да се установи видът на насажденията, колко от площите са засадени с Rosa damascena и колко с Rosa alba и да се запази качеството на българското масло.
Насажденията от маслодайна роза се създават от сертифициран посадъчен материал, който трябва да отговаря на изискванията на Закона за посевния и посадъчния материал.
Преди кампанията за розобера: Какви са проблемите пред бранша?