Амбициозен проект за над половин милион евро позволява на Пловдив да съхрани в електронен вариант най-ценните си архиви от различните музеи и Народна библиотека "Иван Вазов".
Още: Кметът на Пловдив се срещна с посланика на Украйна
Още: Кметът на Пловдив се среща с транспортния министър на Черна гора
Днес официално бе открит новият дигитален център, който разполага с най-модерната техника. Подобна техника има в четири мобилни станции, разположени в Регионалния археологически музей, Етнографския музей, както и Историческия, има и в Градската художествена галерия, предаде БГНЕС. Дигиталният център, съществуващ в Народна библиотека "Иван Вазов" получи нова съвременна техника по същия музей. Досега са дигитализирани 45 000 единици движимо културно-историческо наследство от фондовете на музеите, библиотеката и галерията – това са книги, предмети на изкуството, етнографски и археологически артефакти.
3Д скенерът позволява в пълнота да се покаже богатството на Пловдив. В дигиталния архив вече са влезли и 30 сгради, паметници на културата от национално значение. Освен триизмерното им експониране, те ще бъдат придружени със спецификации и карти. Процесът на дигитализация на културно-историческото наследство на Пловдив ще продължи, има обучени експерти, които продължават работата, обучени са и кадрите на културните институции, обект на проекта. Специален раздел в новия портал ще има и ромската култура – за електронното архивиране на обичаи, традиции, устно творчество, ангажимент имат трима обучени за това роми. Достъпът до портала ще бъде свободен.