Какво представлява F-16 Block 70 - договаряният нов изтребител за България?
Още: Кметът на Пловдив се срещна с посланика на Украйна
Още: Кметът на Пловдив се среща с транспортния министър на Черна гора
Опитният пилот и директор на кампанията на Lockheed Martin за F-16 в България Джим Робинсън представи в Пловдив характеристиките на изтребителя, който може би ще влезе на въоръжение в Българските военно-въздушни сили, ако правителствата на България и САЩ успеят да постигнат окончателна договореност до юли тази година. Реално това може да стане най-рано след 4 години, тъй като в момента се създава производствена база в Грийнвил в Южна Каролина, която първо трябва да изработи 16 самолета от подобен на този тип по поръчка на Бахрейн, 14 за Словакия и едва тогава да пристъпи към българската поръчка от 8 изтребителя. Джим Робинсън представи машината като "най-модерният реактивен изтребител с един двигател в света", а новостите, в сравнение с познатите вече модели F-22 и F-35, са поне две.
Първата е единствената засега в света система за превенция от разбиване в земята в случай, че пилотът загуби съзнание за кратко време. Пред медиите бяха демонстрирани не само графики на възможните ситуации, в които самолет приближава опасно земя, вода и скали, но и автентичен запис от кабината в един от осемте случая, в които тази система вече е спасила живота на пилота, а и самолета. Тя отчита не само промяната във височината, но и реалното отсъствие на човешкия фактор и променя курса на самолета дори при високоскоростно пикиране към земята така, че той да се издигне на безопасна височина, да се изравни и да е стабилен до момента, когато пилотът дойде на себе си и поеме управлението.
На въпрос на кореспондент на Actualno.com какво би се случило при смърт на пилота, отговорът беше: "Не сме имали такава ситуация".
Още: В Пловдив обсъдиха как да приобщят децата със СОП чрез спорт
Още: Община Пловдив констатира нарушения при паркирането в града
Новост в този модел е и радарната система, която може да проследява едновременно до 20 въздушни и наземни цели денем и нощем, а автоматиката подбира най- подходящото оръжие за поразяването им, включително " снайперско" прицелване. Обучението на пилотите на този самолет ще бъде девет месеца в САЩ за управление и още три месеца, в които те ще бъдат подготвяни за инструктори. В цената на самолетите влиза и въоръжението, а успоредно ще бъде открита сметка за въоръжение на България, която може да купува боеприпаси от там или от аналогични изделия, производство на страните от НАТО.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: С възпоменателно честване Пловдив почете освобождението на града
Още: Не спрял на спирката: Мъж потроши с кол автобус от градския транспорт в Пловдив