Година и половина продължава миризливата драма в пловдивското село Труд- хората се оплакват от неприятна миризма, идваща от новопостроена централа за производство на електроенергия от биомаса, от РИОСВ твърдят, че няма такава миризма, а от централата предпочитат да не се явяват на публични места и да не дават обяснения, предаде БГНЕС.
Построена в непосредствена близост до селото, централата преработва по инвестиционно намерение растителни отпадъци. Още в началото на експлоатацията и, обаче, започва да преработва и оборски тор. Миризма на фекалии преследва една трета от населението в близкия до централата квартал.
Селото е голямо, то отстои само на 4 км от Пловдив и в него живеят 4 000 души. Точно в този квартал има и пловдивчани, които са предпочели да се изнесат извън големия град и да построят къщи сред природата и на чист въздух. Сега те се чувстват в истински капан, защото ситуацията прилича на омагьосан кръг без изход.
Още през първата година към РИОСВ заваляват жалби от жител на Труд. Извършват се няколко проверки, които не отчитат нарушения. През лятото на тази година ситуацията очевидно става нетърпима, защото населението на селото избра инициативен комитет, влезе на общинска сесия, привлече пряко към проблема местните власти. РИОСВ показаха известна активност и направиха няколко проверки без уведомление. Като резултат бяха установени нарушения в заустването на отпадни води в местната река, превишаване на нормите за серен диоксид на територията на централата и документни нарушения. Наличието на миризма в дворовете и домовете на хората пак не бе потвърдено.
Утре (20 октомври) населението на Труд се кани да протестира и да затвори за половин час пътя Карлово- Пловдив в пореден опит да привлече внимание. Извънредна пресконференция с участието на директора на РИОСВ- Пловдив Стефан Шилев, кмета на село Труд Красимир Минков и кмета на община Марица Димитър Иванов имаше за цел да разясни какво е направила държавата досега. Стана ясно, обаче, че проблемът си остава. Засега инвеститорът- фирма "Билд Инвест Сит" ЕООД търпи санкция от 600 лв. месечно заради серния диоксид, но така или иначе не плаща, защото обжалва. Стефан Шилев обеща догодина да има периодични продължителни проверки - по две седмици- в различните сезони.
Според кмета на Труд Красимир Минков, след обществения натиск се е променил единствено часът, в който хората се обгазяват - ако по-рано това е ставало в светлата част на деня, сега мирише след полунощ. Хората се оплакват, че не могат да излязат в дворовете си през лятото, а местните лекари отчитат повишена заболеваемост от белодробни болести. Кметът на община Марица Димитър Иванов заяви, че застава зад населението и неговите интереси в утрешния протест.
Снимка: Архив