Точно в средата на поредица от почивни дни около националния празник преди три години Пловдив настръхна- новината, че се разрушава паметник на културата, събра за минути десетки хора, които спряха багерите. В трите години след това руините просто бяха оградени, а казусът влезе в съдебните зали.
Още: Предсрочно пуснаха за движение реконструираната улица „Царевец“ в Пловдив
Още: Обещано и изпълнено: Кметът на Пловдив пусна за движение Бетонния мост
През октомври миналата година пловдивчани с голяма изненада разбраха, че присъди за разрушаването няма да има, обвиняемите бяха оправдани. Окръжна прокуратура Пловдив оспори присъдата и днес делото влезе в Апелативен съд Пловдив.
Събарянето на тютюневия склад на ул. "Одрин" 8 бе първата груба намеса в груповия паметник на културата, пет месеца след това изгоряха други три склада, всеки сам по себе си образец на архитектурата от началото на 20-ти век, в центъра на града, необитаеми и недосегаеми за инвеститорски интереси. Поне до този момент.
За пожара на трите склада бе обвинен и осъден клошар. За събарянето на склада на ул. "Одрин" 8. Виновни няма. Поне това твърди в присъдата си Окръжен съд- Пловдив, който през октомври миналата година отхвърли всички обвинения срещу Георги Бранеков и Александър Николич, собственици на фирмата "Одрин" 8 и наредили събарянето. Окръжна прокуратура обжалва присъдата и днес Апелативен съд - Пловдив разгледа делото.
Още: Отличиха победителите в конкурса „Най-добър млад предприемач на Пловдив“
Още: Пускат утре движението по ремонтирания Бетонен мост в Пловдив
При разпита на директорката на НИНКН Даниела Джуркова основните въпроси бяха около двата протокола, издадени от института с една дата и с различно становище. В единия сградата е извън груповия паметник и охранителната зона, в другия вече е там, освен това под закрила попадат и стенописите, направени в аптеката в същата сграда от художника Вълчан Петров. Когато спряха багерите, когато живи вериги охраняваха сградата, той се изкатери по руините, за да стигне до тях.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Безплатен градски транспорт в Пловдив в дните на Коледа и Нова година
Още: Безпрецедентно: Два дни безплатен градски транспорт в Пловдив по празниците
Оказва се, че близо 30 години складът се е водел на друг адрес, грешката е била установена през 2014 година, но две години са се оказали недостатъчни за институцията да я поправи. Явната фактическа грешка, стана ясно, се поправя твърде сложно и бавно или поне така се получава в сферата на администрацията на културата.
Така или иначе, на базата на протокола, в който сградата не е защитена, община Пловдив издава разрешение за събаряне, а инвеститорският интерес е насочен към строеж на хотел. Когато пловдивчани избухнаха, жертва на техния гняв стана главният архитект на града Румен Русев, който беше уволнен, а малко по- късно почина.
Още: Кметът на Пловдив удостои посмъртно с Почетна значка изтъкнатия музикант Кеворк Мардиросян
Още: Деца от Украйна гостуваха в община Пловдив
След това се заточиха административни дела, свързани с укрепването на сградата, беше издигната ограда около тях, а за три години дъжд, сняг и вятър довършват успешно започнатото от багерите.
Днес стана ясно, че в Министерството на културата са депозирани проекти за реставрация и реконструкция на сградата, но кога и как ситуацията ще се промени, никой не знае. Междувременно от показанията на директорката на НИНКН станаха ясни пробойните, които позволяват да се разрушават паметници на културата.
Протоколите за защитените сгради и групови паметници се изпращат по обикновена поща в общините, без никой да проследи обратната връзка. НИНКН няма и представа за реалните собственици и техните инвеститорски намерения, така че и да иска, няма как да реагира при възникнал риск. Протоколът с твърдението, че складът на "Одрин" 8 в Пловдив излиза със същата дата като предишния и с разлика от поне две години и то след събарянето на сградата.
На уличката срещу руините по-рано имаше родилен дом. Той не беше паметник на културата, събориха го, а сега на негово място строят хотел. Строителите твърдят, че и " отсреща" ще има хотел. В цялата тая мъглява ситуация около поредицата грешки, догадки и съмнения, те изглеждат най- уверени в думите си. Впрочем това си мислеха масово и пловдивчани на 6 март 2016-та година, когато багерите изяждаха зидовете.