Утре (22.08.19 г.) е последният ден, в който всеки жител на община Раковски може да получи безплатен компостер за домакинството си. Целта е да се приканят хората към намаляване на крайния битов хранителен и зелен отпадък, както и да се насърчи стремежа към рециклиране на различни типове отпадъци. Заявления за участие в кампанията могат да бъдат подавани както от граждани, така и от администрациите на училища, детски градини и ясли. Те могат да ги разположат в дворовете на къщите или кооперациите си, информират от общината.
Още: Предсрочно пуснаха за движение реконструираната улица „Царевец“ в Пловдив
Още: Обещано и изпълнено: Кметът на Пловдив пусна за движение Бетонния мост
Идеята на инициативата е да стимулира гражданите към намаляване на крайния битов хранителен и зелен отпадък, както и да насърчи стремежа към рециклиране на различни типове отпадъци. Компостерите ще бъдат предоставени безвъзмездно на отделните домакинства чрез приемателно-предавателни протоколи. Единственото условие е ползването им да бъде по предназначение. Към всеки компостер ще бъде предоставен наръчник, чиято задача ще бъде да учи за разделянето на хранителните от останалите отпадъци и тяхното третиране при превръщането им в хранителна среда за растенията.
Проектът е на общинската администрация в Раковски. Той ще се изпълнява по процедура „Изпълнение на демонстрационни проекти в областта на управление на отпадъците“ по Оперативна програма "Околна среда" 2014 г. - 2020 г. Проектното предложение включва закупуване на компостери за домашно компостиране, които ще се раздават безплатно на желаещите да се включат в инициативата. Гражданите, които желаят да получат безплатни контейнери за домашно компостиране, могат да подадат заявка за това в сградата на община Раковски, етаж 1, стая 1, в срок до 22.08.19 г. (четвъртък). Компостерът е съд за събиране на растителни отпадъци.
Проектът е насочен към домакинства, които притежават и се грижат за поддържането на дворове. "Работим последователно за разделното събиране на отпадъците, оползотворяването им и превръщането им в ресурс, както и за намаляване на депонирането. Компостирането е един от най-подходящите ни икономични методи за третиране на биоразградими отпадъци. Това е процес, при който органичните вещества се разграждат и превръщат в хумосоподобен материал, наречен компост. Неговата функция е да подхранва почвата, да изгражда структурата, да повишава обмяната на въздуха /аерацията/ и да осигурява задържането на вода в нея“, обясни кметът на Раковски - Павел Гуджеров.
Още: Отличиха победителите в конкурса „Най-добър млад предприемач на Пловдив“
Още: Пускат утре движението по ремонтирания Бетонен мост в Пловдив