В Плевенска област най-много трудови злополуки са регистрирани в сферата, в която би трябвало да има най-малко - държавното управление. То включва общински фирми и администрации, държавни институции и др. Голям брой злополуки стават и в здравеопазването – по 7-8 случая годишно. Някои от тях са наранявания по време на работа с апаратура. Има обаче и злополуки, станали на път или на връщане от работното място. Това съобщи директорът на Областната инспекция по труда в Плевен Борис Петков по повод отминалия Международен ден в памет на загиналите при трудови злополуки – 28 април.
Още: Плевен с цветя за 84 години от рождението на незабравимия Емил Димитров
Още: Атракциони за малки и големи посрещат плевенчани и гости на града за празниците
„През 2017 г. в областта са станали 41 трудови злополуки. Четири от тях са били със смъртен изход, а три – с инвалидизиране на пострадалия. През 2018 г. трудовите злополуки са 47 - с един загинал при катастрофа и двама инвалидизирани. От тези числа не могат да се правят генерални изводи, но все пак тежките случаи са намалели чувствително. В частния сектор работодателите често не декларират настъпили трудови злополуки и се опитват да ги укрият”, допълни Борис Петков.
„Работодателите у нас създават за работниците минимума от изискванията за условия на труд. Това не са условията на труд, които трябва да бъдат в действителност. Според нас някой трябва да контролира службите по трудова медицина, които правят замерванията на работното място”, допълни Янчо Андонов, председател на КНСБ в Плевен.