Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

10 начина да пестим вода у дома

21 март 2024, 10:26 часа • 14916 прочитания

Водата е ценен природен ресурс, който често разпиляваме в домакинството. Вижте как може да намалите разхода на вода, създавайки нови навици у вас и членовете на семейството. 

Още: "Грийнпийс" – България с програма за зелени учители

Още: Глобална синдемия - каква е връзката между климата и затлъстяването

Събирайте водата от душа

Докато чакате водата от душа да достигне необходимата температура минава известно време. Бихте могли да събира в кофа ненужната вода преди къпане, а след това да я използвате за поливане на цветя, почистване на дома или да напълните купичката с вода на домашния любимец.

Още: 9 начина да се храним по-екологично

Още: Гърция регистрира най-горещата си година от над половин век

Още: 2024 г. е майсторски клас по унищожение на климата (ГРАФИКИ)

Снимка: iStock

Спирайте водата при миенето на плодове и зеленчуци

Не е необходимо водата да тече, докато миете плодовете и зеленчуците. При отворен кран на чешмата за 1 минути изтичат между 6 и 12 л вода. Продуктите може да се измият директно в мивката (запушена с тапа) или в друг голям съд. Останалата след измиването вода може да използвате за поливане на цветята в градината.

Още: Проучване: Супервулканично изригване заплашва света 

Още: Прогноза за времето - 26 декември (четвъртък)

Още: Как се променят сезоните по света и в България (ГРАФИКИ)

Още: Захлаждането, предизвикано от Ла Ниня ще бъде слабо и краткотрайно

Още: 2024 г. е напът да стане най-горещата в историята

Снимка: iStock

Взимайте душ вместо вана

За кратък душ е нужно много по-малко вода, отколкото да напълните вана. Но ако се къпете повече от пет минути може да изразходите повече вода, отколкото при взимането на вана. Вземете си от спестяващите душ-слушалки, за да минимизирате загубите на вода. Вие няма да забележите разликата, но околната среда - да. 

Още: ООН: Планетата е на ръба на пропастта след рекордно горещо десетилетие

Бутилка в казанчето

Сложете пълна бутилка вода в тоалетното казанче, за да пестите вода при всяко пускане. Бутилката заема определено място. Вместо бутилка може да използвате друг обемист и тежък предмет.

Спирайки водата по време на 2-минутното миене на зъбите два пъти дневно може да спестите 30 л вода! Това са приблизително над хиляда литра вода годишно!

Още: Февруари 2024 г. - месец на температурни аномалии (ГРАФИКИ)

Снимка: iStock

Микрофибърна кърпа в пералнята

По време на пране сложете микрофибърна кърпа в пералнята. Това се отнася за пране на текстилни изделия от синтетика, които отделят микропластмаса, попадаща в реките, езерата и океаните и представлява опасност за морската флора и фауна, растенията и животните. Микрофибърната кърпа улавя тези влакна, докато дрехите се въртят в барабана и им пречи да попаднат във водата. 

Перете със студена вода

Още: Седмична прогноза за времето за 18-24 март 2024 г. (ГРАФИКА)

Не използвайте гореща вода при пране, студената вода се справя чудесно с тази задача. Изборът на студена вода не само ще запази дрехите Ви, но и ще донесе полза за бюджета Ви. Около 90% от енергията, използвана от пералната машина отива за загряване на водата.

Снимка: iStock

Използвайте водата за варене за поливане

Останалата вода след варенето на макарони може да бъде използвана за поливането на растения и дори за изплакване на косата, за да е по-здрава. 

Водата от макароните е екологично чиста и хранителна течност, съдържаща минерали, които ще помогнат на растенията Ви да растат по-бързо. За целта във водата трябва да има минимално количество сол, за да не се обезводни почвата. Може да използвате тази вода и за приготвянето на тесто за пица или други хлебни изделия или за накисване на бобови продукти.

Още: Заплашена ли е България от недостиг на вода? (ГРАФИКА)

Не препълвайте каната с вода

Сипете в каната за нагряване на вода толкова течност, колкото Ви е необходима. По този начин пестите не само енергия, но и време. 

Събирайте фасовете

Ако сте пушач винаги събирайте фасовете  и никога не ги изхвърляйте. Цигарените фасове са най-големият източник на замърсяване в света. Те попадат в дъждовните потоци, а от там в морето. Токсичното им действие трови рибата и замърсява водата. 

Снимка: iStock

Филтрите на цигарите са направени от пластмасови влакна и отделят токсични химически вещества.  Те не са биоразградими. 

Новото нормално: Все по-високи температури и рекорди

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Евгения Чаушева
Евгения Чаушева Отговорен редактор
Новините днес