"Нашата мила родина е една голяма пералня за пари": Църквата и средствата за учебници по религия

25 април 2025, 13:28 часа • 36513 | прочитания

Колко пари ще ни струва въвеждането на часа по "религия и добродетели" от гледна точка на учебниците, с чието издаване ще се "нагърби" Българската православна църква? В свой анализ писателя Александър Стоянов изчислява, че данъкоплатеца ще субсидира Светия синод с 8 640 000 лева за учебници, в случай че въвеждането на задължителен час по религия за всички стане факт.

При определено условие: "Ако приемем че средната цена на учебник по Религия от 1 до 12 клас е 12 лева (няма официална цена на сайта на Синода) и знаем, че за тази учебна година има 720 000 ученици в България. Тъй като Синодът е единственият допуснат да издава тези учебници, при тяхната подмяна на всеки три години, нови 8-9 000 000 лева ще отиват в Църквата", пише той.

Още: Кой ще преподава часовете по религия и как ни говори църквата? Спор за новия предмет в училище

Припомняме, че без ясна концепция и програма за бъдещия задължителен час по “религии и добродетели” в училище Министерството на образованието организира дискусия по темата в четвъртък. На нея министърът Красимир Вълчев каза, че идеята е това да е “час по възпитание в добро”. Концепцията на алтернативната програма за обучението ще бъде публикувана до 8 май, каза Вълчев при откриването на форума. "Ние не предлагаме задължителен час по религия, това ще бъде много повече час по етично възпитание, час по възпитание в добро. ... Децата ни учат за Зевс (...), защо да не могат да го правят и за Исус", каза той. Вълчев не уточни за кои класове ще е програмата. Амбицията на МОН е новият предмет да бъде въведен постъпателно, първо за 1. клас - най-късно през учебната 2026/27 г. По думите на Вълчев дотогава има време да се обучат началните учители. Не стана ясно кой, кога и как ще ги обучава.

Снимка: БГНЕС

И още от думите на писателя Александър Стоянов по темата - публикуваме целия текст без редакторска намеса:

"Но да се върнем на настоящата година. Тези 8 640 000 лева идват на фона на 70% увеличение на държавната субсидия за БПЦ в размер от ок. 37 милиона, на 62 милиона лева за година. Т.е. ако номера мине, ние ще плащаме на Църквата едни 70 000 000 лева тази година, за да може освен това да ги субсидираме и с директни приходи от свещи, опела, сватби, кръщенета, дарения и т.н. за които Църквата не дължи данъци. Ето още една хипотетична сметка. Семейство от 4 души харчи по около 20 лева на година за свещи. Ако приемем че у нас 80% от населението са православни християни, излиза че, грубо, около 800 000 семейства са православни (общо семействата са ок. 1 170 000 по данни на НСИ), което, грубо сметнато, прави по 16 000 000 лева за свещи на година при средна цена от левче за запалена свещ (най-евтините са 80ст., следват тези по 2 лв). Проверка показва, че между 16 и 18 милиона годишно от свещи са се печелили в периода 2014-2019г, така че сметката ми даже е занижена, понеже от тогава цената на свещите се удвои.

Още: "Не предлагаме час по религия": Образователният министър за Зевс, Исус и митовете за новите часове в училищата (ВИДЕО)

Но да се върнем на учението. Точенето на народни пари от “наши хора” не е приоритет само на Църквата. Помагалата по БДП у нас от години се издават от едно единствено издателство. Тъй като всяка година тези помагала се изписват и предават попълнени, всяка година се купуват нови. Средната им цена е 2 лева. Всяка година въпросното издателство печели по около 1 500 000 лева сигурни пари. Автори на помагалото са собствениците на фирмата, които също така провеждат практически обучения и вероятно предлагат шофьорски курсове - кръгът е затворен. Подсещам и за срастването на учителския синдикат с частните интереси на кого ли не, в това число и Исторически парк.

Това е реалната среда, в която се развива българското образование. Тази среда беше наложена и циментирана от ГЕРБ след 2009 г и остана непроменена и при следващите разни правителства. Сега не само че не се променя от новата коалиция Магнитски, но и се задълбочава шуробаджанащината. Министър Вълчев вече веднъж беше в просветата и екипът му разработи програмите, които днес същият министър обявява за неефективни. Това е като при пътищата - фирми взимат пари за да ремонтират пътищата, построени от същите фирми. Въобще нашата мила родина е една голяма пералня за пари, в която след центрофугата частните маркучи изпомпват водата, а народа остава смачкан и захвърлен на дъното като мокър парцал", пише той.

Още: Жалби до омбудсмана: Родители са притеснени какво ще учат децата в часовете по "религия и добродетели"

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивелин Стоянов
Ивелин Стоянов Отговорен редактор
Новините днес