През цялата 2023 година инспекторите от дирекция "Авторско право и сродните му права" към Министерството на културата не са извършвали проверки дали се спазва Законът за авторското право и сродните му права при публично изпълнение на музика в организирани от общински власти събития. С други думи, не е ясно дали изобщо за някое организирано от община събитие през миналата година, в рамките на поето е имало музика като публично излъчване, някой е платил за авторски права. Това става ясно от отговори на въпроси по Закона за достъп до обществената информация (ЗДОИ), които Actualno.com получи от Министерството на културата.
Още: Певицата Лизо с откровение: Музиката спаси живота ми
Още: Ринго Стар и Пол Маккартни изнесоха общ концерт (ВИДЕО)
Предвид информацията, че никой не е проверявал през 2023 година дали са платени авторски права за публично изпъление на музика в организирани от общини събития, остава неясно колко общини са представили договори с дружества като "Музикаутор" за уреждане на авторски права. Логично е, че след като не е имало проверки, не са налагани и глоби от министерството – но то посочва в прав текст като отговор следното: Не може да бъде предоставен отговор.
Туризмът и търговските обекти: Авторски права за музика
Още: Стотици световни изпълнители на бунт срещу изкуствения интелект (ВИДЕО)
Същевременно, що се отнася до платените авторски права за публично излъчване на музика от туристически и търговски обекти, през 2023 година държавните инспектори са направили 453 проверки. Същевременно, в министерството на културата няма база данни колко от проверените имат договори със сдружения като "Музикаутор". Защо? Проверявало се само дали има надлежно уредени авторски права.
Още: Пласидо Доминго и Хосе Карерас идват в София по покана на Соня Йончева, билетите са в продажба
Още: МУЗИКАУТОР и НСОРБ влизат в сътрудничество за лицензиране на общинските музикални събития
И още – дирекция "Авторско право и сродните му права" не може да предостави детайлна справка за брой наложени предписания, актове или наказателни постановления, защото това е тайна – служебна и търговска. Според чл. 4, ал. 3 и чл. 7, ал. 1 от ЗДОИ възможността публично да се оповестяват данни може да бъде ограничена, а чл. 98, ал. 3, т. 2, т. 3 и т. 4 от Закона за авторското право изисквал при проверка да се пазят служебна и търговска тайна и да не се разгласяват данните от проверките. С други думи трактовката на Министерството на културата е – не може да се знае колко акта и глоби са наложени, в какъв размер са събраните досега глоби и как се следят издадени предписания да се спазва уреждането на авторски права за публично излъчване на музика. Actualno.com обаче не иска в нито един от своите въпроси информация за конкретен субект, посочвайки името му т.е. няма как да има нарушаване на търговска и служебна тайна, след като няма конкретен субект, за който тайната да се отнася. Въпросите ни, касаещи както събития с публично излъчване на музика от общини, така и от търговски и туристически обекти са:
Колко от проверените обекти са представили договори със Сдружение "Музикаутор" и колко – с други правоносители за уреждане на авторските права за публично изпълнение на музиката, която звучи в тях?
Още: Orden Ogan с първи концерт в България на Midalidare Rock in The Wine Valley 2025
- В колко от проверените обекти е установено нарушение на ЗАПСП при публично изпълнение на музика в туристически и търговски обекти ?
- Срещу колко от проверените обекти са били издадени предписания по ЗАПСП и как е било проследено изпълнението им?
- Срещу колко от проверените обекти са били съставени актове за установяване на административно нарушение по ЗАПСП и са били издадени наказателни постановления по по ЗАПСП? В какъв размер са събраните по този ред глоби?