От Българска музикална асоциация (БМА) изпратиха позиция до медиите относно заплащането на музикантите в съставите на БНР. "Като най-голямата представителна организация на професионалните музиканти изпълнители у нас, ние от Българска музикална асоциация, изразяваме своята дълбока загриженост относно продължаващото несправедливо заплащане на музикалните състави на Българското национално радио (БНР).", се казва в позицията на асоциацията, която бе разпространена до медиите по-рано днес, 14 април.
В текста се казва, че в четирите музикални състава на БНР – Симфоничен оркестър с диригент Константин Илиевски, Биг бенд с диригент Антони Дончев, Оркестър за народна музика с диригент Димитър Христов и Смесен хор с диригент Любомира Александрова – работят едни от най-добрите професионалисти в своята област. "Музикалната им продукция от години е призната в цял свят благодарение на международния радиообмен и многобройните концертни изпълнения. Тези състави заемат изключително място в културната екосистема на страната. БНР е най-големият продуцент на българска музика, а неговите музикални формации имат ключова роля в създаването на Златния фонд на Радиото – своеобразен звуков архив на националната музикална история. Едновременно с това, те са незаменима платформа за българските съвременни композитори, които благодарение на тях имат възможност да реализират, представят и съхранят своите творби в професионална и достъпна форма. Това превръща съставите не само в пазител на традицията, но и в активен участник в съвременното музикално развитие.", казват от БМА.
Снимка: БГНЕС
Още: "Защо не обичам турците, защо мразя турците": ДПС скочи и на БНР
Те уточняват, че в последните години действително са правени стъпки към увеличение на възнагражденията, но те са се изчерпали с "ограничени индексации в рамките на съществуващите нормативни механизми". "Това са по-скоро административни корекции, отколкото реална промяна, и нямат капацитет да наваксат сериозното и трайно натрупано изоставане в заплащането. В резултат, възнагражденията в музикалните състави на БНР остават непропорционално ниски – както спрямо високата квалификация и интензивността на труда, така и спрямо обективната икономическа обстановка, включително инфлацията и нарастващите разходи за живот", добавят от Българска музикална асоциация.
В разпространената до медиите позиция се посочва още, че съществуващата законова рамка не позволява гъвкавост или устойчиво увеличение на заплатите, "което води до системно подценяване на труда и реален риск за устойчивото съществуване на тези състави". От БМА отбелязва, че тъй като БНР е обществена медия, формациите в нея няма как да се възползват от финансовите механизми, достъпни за други културни институции, включително делегирани бюджети. "Това ги поставя в особено уязвимо положение и поражда необходимостта от спешни, устойчиви и законодателно гарантирани решения, които да не зависят от моментни политики или управленска воля."
До какво води липсата на адекватно възнаграждение
Снимка: БНР
"Липсата на адекватно възнаграждение не само демотивира действащите професионалисти, но има дългосрочен деморализиращ ефект и върху младите музиканти", казват от БМА и добавят, че при липса на гаранции за достойни условия на труд и развитие, много от музикантите се насочват към кариера извън страната. "Това застрашава приемствеността между поколенията и води до необратима загуба на талант, който е необходим за бъдещето на българската музикална култура."
"Вярваме, че с ясна политическа воля, междуинституционален диалог и законодателни промени, този казус може да бъде решен трайно, в дух на уважение към труда на стотиците музиканти, които ежедневно създават, съхраняват и споделят българска музика с широката публика. Призоваваме членовете на Комисията по култура и медии в Народното събрание, Министерски съвет и Министерство на финансите както и всички ангажирани институции, да разгледат този въпрос приоритетно и да инициират необходимите промени, които да гарантират справедливо заплащане, устойчивост и развитие на музикалните състави на БНР – едни от важните стълбове на българската музикална култура", завършват от Българска музикална асоциация.