Понеделник, 14 април е поредният работен ден за един от най-посещаваните туристически обекти в Прага. Сгушена в центъра на чешката столица, най-красивата библиотека в света – Клементинум, отвори вратите си за извънреден концерт в бароковата “Огледална зала”, която догодина ще навърши 300 години. Вълшебно място, в което са музицирали най-големите имена от късния барок и класическия период, та до днешни дни. В същата тази “Огледална зала” е свирил и самият Моцарт с негови ученици!
И този път свириха ученици – 24, за да сме точни, но на старозагорското Национално музикално училище за музикални и сценични изкуства “Христина Морфова”. Концертът не е случайност, а е част от мащабен, тригодишен проект, който училището започва именно от Прага.
Начинанието е наречено “По стъпките на Христина Морфова” и има за цел не само да запознае учениците си с живота и делото на техния патрон – Христина Морфова, която именно там, в концертните зали на Прага, получава прозвището си “Българският славей”, но и да срещне наши сънародници с талантливите ученици от Музикалното училище в родния град на Морфова – Стара Загора.
Благодарение на отзивчивостта на г-н Володя Гоцев – директор на Българския културен институт (БКИ) в Прага, Маестро Къшев (директор на НУМСИ “Христина Морфова”) влиза във връзка с директора на Българското средно училище “Д-р Петър Берон” – г-жа Носикова, които с радост стават партньори в това начинание.
Концертът
Концертът в “Огледалната зала” беше организиран от българи за българи, като над 120 човека успяха да се насладят на младите таланти, които доказаха, че с гордост носят името на техния патрон! На концерта, по покана на двамата директори – г-жа Мария Носикова и г-н Красимир Къшев, присъстваха и г-н Андрей Влахов – временно управляващ посолството на Република България в Република Чехия, г-жа Вилдан Ахмедова – завеждащ консулската служба, както и г-н Володя Гоцев – директор на БКИ, от страна на българите в Прага. Същата покана е отправена и към управата на Стара Загора и от името на Общината присъстваха г-жа Надежда Чакърова – зам. кмет “Образование и младежки дейности” и г-жа Милена Желева – зам. кмет “Култура и туризъм”, които бяха невероятна подкрепа за младите таланти, които представят града ни.
Звуците на китари, тромпет, флейта, кларинет, роял, акордеони, както и гласовете на учениците и аплодисментите на публиката превърнаха бароковата зала в частица от България. Двете изпълнения от балета “Дон Кихот” представиха класата на балетната школа към училището.
В края на 70 минутния концерт прозвучаха и народните песни “Ах, къде е мойто либе?” и “Заръчала Яна”, както и народния танц “Кукли”, които разчувстваха публиката до сълзи и ни припомниха, че България е в сърцата, независимо къде се намираме.
Проектът “По стъпките на Христина Морфова” е идея, която е значима не само за самото училище, кръстено на Христина Морфова, но и за град Стара Загора, от който тя е родом. Псевдонимът “Българският славей” е признание за самата нея, но е признание и за България, а и за Стара Загора. Ето защо НУМСИ “Христина Морфова”, ще продължи да носи наследството и името й с гордост и отговорност, а догодина, когато планира да посети Дрезден – друг град, който е изиграл важна роля в живота на Морфова, отново ще припомним на всички Вазовите думи “…и ний сме дали нещо на света…”