Пънкът никога няма да умре. Може да изглежда зле, да звучи особено или пък да се покрие за известно време, но никога, никога няма да изчезне. Красноречив пример за това е една от емблематичните пънк банди на Сърбия - Pekinška Patka.
Още: Украинските метъл титани Jinjer посочиха за български съпорт O.H. и 8m/s
Още: 60 години Димитър Воев: Култов концерт чества творчеството на големия поет
Създадена в края на 70-те години на XX в. в Нови Сад, Югославия, бандата бързо успява да шокира властите и да изненада приятно публиката. Pekinška Patka се превръща в символа на пънка и през 1980 и 1981 г. издава своите единствени два албума - "Plitka poezijа" и "Strah ot monotonije", които ги бетонират в сърцата на хората. Следват раздели, събирания, кавги и сдобрявания.
Но най-важното от всичко е, че групата е в България и има концерт тази вечер (16.10) в клуб "Строежа". Това е тяхно първо концертно посещение у нас и всеки самоуважаващ се български пънкар ще бъде там и ще ги слуша. А ние успяхме да откраднем няколко минути на китариста на Pekinška Patka Сретен Ковачевич за едно кратко, но достатъчно съдържателно интервю.
----------------------------------------------
Още: Голям екип идва с Весна Змиянац в София, билетите са почти изчерпани
Още: Криско се присъединява към фестивала Франкофоли 2025
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Мария Илиева отправя призив за щастие с новото ВИДЕО към "Избери себе си"
Още: Chambao с летен концерт в София, обявяват и турне в България
Снимка: Pekinška Patka/Instagram
Много пъти групата Pekinška Patka е била първа - например "Plitka poezija" е първият пънк рок албум на сръбска банда. Освен това именно вашата група става първата пънк банда в Югославия, излъчена по телевизията (1979 г.). А сега сте тук за първи концерт в София. Може ли да се каже, че сръбски пънк пионери?
Да, ние сме първата пънк банда в Сърбия, която беше призната от югославските медии. Това признание се оказа много важно за пънк революцията в тези части и след това беше напълно невъзможно да се спре разпространението на пънка в целия регион.
Още: Камерният състав към Симфоничния оркестър на Баварското радио идва за Европейския музикален фестивал
Още: Румънската звезда Александра Стан става част от фестивала Франкофоли
Знаете ли, че българската публика е много луда? Подготвени ли сте за танците и виковете, които ще бъдат специално за вас на концерта ви в София? Всъщност - какво сте ни подготвили?
А вие знаете ли ние колко сме луди? Ще видите какво сме ви приготвили, но предварително ви съветваме да се подготвите за силата и енергията, която ще донесем и ще поднесем специално за вас.
Кой е най-яркият ви спомен от всичките години на Pekinška Patka - най-емблематичният момент, който не можете да забравите?
Мисля, че е концертът ни на фестивала EXIT през 2008 г., който беше пред 40 000 души. Публиката не спираше да скача по време на целия сет и въпреки че Sex Pistols свириха след нас, не успяха да провокират същото настроение, каквото ние постигнахме.
Още: DJ BOBO пред Actualno.com: Благодаря на всички от България, нямам търпение за концерта в София
Ако приемем, че пънкът продължава да е музиката на неконформизма и бунта, то за какво си струва да се борим днес?
Ние самите използваме наследството на Pekinška Patka, за да запознаем с него новото поколение и да им покажем пътя на пънка. Искаме да повлияем на музикалния им вкус и да ги научим да водят онези важните, добрите битки.
Защо не правите нова музика? Има ли някаква конкретна причина да не издавате нов албум в продължение на 40 години?
Всъщност в момента работим по няколко песни. Експериментираме със звука и докато го правим, новите песни се появяват една след друга. Все още не са завършени, но когато това стане, ще ги размахваме и ще ги крещим в лицата на феновете. И освен това, когато изкараме нов албум, ще сме готови да отговорим на нов въпрос: "Защо записахме нов албум след 40 години пауза?".
Билети за концерта на Pekinška Patka все още може да се закупят от Eventim.
Интервю на Неда Ковачева