За трета поредна година организацията на автори и музикални издатели МУЗИКАУТОР ще дари с химни български училища от цялата страна. Тази година финалистите са от седем града на България - Бургас, Варна, Русе, Сандански, Сливен, Ямбол и София, от които бяха получени кандидатури в рамките на конкурса, проведен в периода 2 – 20 октомври тази година.
„Щастливи сме, че делото ни за създаване на сплотена от ценности и единомислие общност в училищата продължава. С всяка изминала кампания инициативата се разраства и успяваме да обхванем все повече ученици и учители. За нас всяко училище заслужава да има химн и затова искаме да благодарим на всички за мотивацията и стремежа да се включат в тазгодишната инициатива“, споделиха организаторите на „Светилник“.
Настоящото издание на „Светилник 2023/2024: И мойте песни все ще се четат!“ преминава под патронажа на Министерството на образованието и науката и на Министерството на културата. То бе подкрепено и от двете най-представителни национални медии - Българското национално радио (БНР) и Българската телеграфна агенция (БТА).
Тази година училищата, които ще получат нови химни в инициативата на МУЗИКАУТОР „Светилник“, са осем и те са:
75 Основно училище „Тодор Каблешков“, град София
119 Средно училище „Академик Михаил Арнаудов“, град София
Второ основно училище “Христо Смирненски“, град Сандански
Национално училище по изкуствата „Проф. Веселин Стоянов“, град Русе
Средно училище за хуманитарни науки и изкуства „Константин Преславски“, град Варна
Средно училище „Йордан Йовков“, град Бургас
Основно училище „Христо Ботев“, град Сливен
Езикова гимназия „Васил Карагьозов“, град Ямбол
Тази година сред финалистите, които впечатлиха членовете на комисията със своите кандидатури са и две училища в областта на културата и творчеството, а именно Национално училище по изкуствата „Проф. Веселин Стоянов“, град Русе и Средно училище за хуманитарни науки и изкуства „Константин Преславски“, град Варна. Езиковата гимназия „Васил Карагьозов“ в Ямбол е най – старото училище в града, създадено непосредствено след освобождението на България и е наследник на Мъжкото класно училище и Мъжката гимназия.
„За нас е привилегия и чест да сътворим химни за институции, устояли във времето и въпреки изпитанията, които ни разказва историята за тях. Всяка общност, основана на споделени ценности, каквато например е стремежът към знание, наука и култура, заслужава собствено музикално произведение, под звуците на което да чества своите празници и специални поводи за обединение и гордост. Ние сме тук за училищните общности в името на тази кауза!“, каза изпълнителният директор на дружеството Иван Димитров.
Следващата стъпка в инициативата е предстоящият конкурс за творчески екипи, който ще се проведе в периода 20 ноември – 12 декември, на който автори от цялата страна ще имат възможност да представят творческата си идея за химн за избрано от тях училище. Повече информация за начинът на провеждане на конкурса ще бъде публикувана скоро на сайта на МУЗИКАУТОР. След като получим кандидатурите с предложенията за химни, училищата следва да направят своя избор, с което процесът по създаване на музикалните произведения ще започне още в началото на следващата година.