Подготовката на колата за сигурно и комфортно пътуване през зимата не трябва да се отлага или пък да се прави половинчато. Безспорно най-важното е да сменим летните гуми със зимни. При температури под 7 градуса по Целзий каучукът, използван за летните гуми, се втвърдява и влошава сцеплението си с пътя. Зимните гуми се правят от друг каучук, който запазва еластичността си и при ниски температури.
Още: Знаете ли как се слагат вериги на кола?
Още: Как най-бързо да сменим маслото на кола?
При колите със задно предаване зимните гуми подобряват всеки един елемент от поведението на пътя. Най-осезаемата полза е при спирането и сцеплението с настилката – при зимните гуми то е с над 50% по-добро. При колите с предно предаване разликата не е толкова осезаема, но също трябва да се ползват зимни гуми, най-малкото заради по-доброто спиране.
Не допускайте грешката да смените само две гуми - и четирите са много важни, със сигурността компромиси не трябва да се правят. Имайте предвид, че зимните гуми помагат не само при сняг, но и при дъжд.
Кога да се сменят зимните гуми? Правилото е: когато температурите паднат под 7 градуса по Целзий. За България това обикновено е в средата на ноември. Живеещите в София могат да спазват и следното правило: слагане на зимни гуми, когато пуснат парното, а махане - когато спрат парното, т.е. средата на април.
Още: Кой автомобил е номер 1 в Европа по продажби през 2024 година?
Още: Гумите поскъпват още заради тропическите гори
Ако живеете в Смолянска област или на друго високопланинско място, ползвайте зимни гуми до Гергьовден, защото винаги може да бъдете изненадани от късен сняг.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Напитката, която някои шофьори използват вместо течност за чистачки - правилно или грешно е това
Още: Зукърбърг подари уникален автомобил на жена си, проектирал го сам (ВИДЕО и СНИМКИ)
Ако смените гумите малко преди сериозното застудяване, ще избегнете големите опашки пред сервизите. Може да ползвате и услугите на мобилни екипи, които идват пред офиса или дома ви.
Летните гуми трябва да се съхраняват почистени и подсушени, в тъмно и хладно помещение, далеч от масла, химикали и киселото зеле. Балконът не е подходящо място. Ако са с джантите, можете да ги закачите на стената. Ако са на пода или на стелаж, трябва да са легнали. Не слагайте повече от четири гуми една върху друга, защото тежестта става голяма и най-долната ще се деформира.
Има и друг вариант - да използвате т. нар. хотел за гуми. Там ще се погрижат те да са измити, добре опаковани и на подходяща температура.
Още: Експерт: Двигателят на колата ще е като нов, ако правите това
Още: Honda ще намали смъртността в колите си до нула
Част от подготовката на автомобила за зимата включва набавянето и на следните неща:
1. Лопата за сняг
2. Спрей за размразяване на стъклата и ключалките
3. Зимна течност за чистачките
4. Спрей за гумените уплътнения на вратите и багажника
5. Стъргалка за лед
6. Аптечка
7. Метличка за сняг
8. Кабели за акумулатора
9. Вериги за гумите
10. Рогозки за подлагане под гумите
11. Торба с пясък или сол