Една от най-важните процедури, извършвани по време на поддръжката на автомобила, е смяната на двигателното масло. Основната му задача е да предотврати износването на триещите се части на двигателя. Постоянното триене, високите температури, отлаганията на сажди и горивен нагар, както и металната корозия, която възниква при работа на открито, причиняват износване, надраскване, пукнатини и подобни проблеми. Затова маслото не е просто консуматив, а важна част от конструкцията на двигателя - в крайна сметка без негово участие двигателят той да издържи и ден.
Докато двигателят работи, маслото постепенно старее и се амортизира: окислява се, добавките се изразходват и се натрупват различни видове замърсители. Съответно маслото изпълнява всички свои горепосочени функции все по-зле, а получените продукти в резултат на горенето се натрупват и запушват маслените канали, което също може да доведе до необходимост от основен ремонт на двигателя.
Още: Защо дори най-надеждните двигатели често се повреждат
Позитиви от смяната на маслото
Процедура като смяна на маслото е стандартна за поддръжката на автомобила и необходимостта да се извършва редовно е очевидна поради следните факти, причини и обстоятелства, които стават видими след нейното провеждане:
- двигателят работи дълго и надеждно;
- въздействието на замърсители (например, прах), влизащи в двигателя, се неутрализира;
- защита от ръжда;
- намаляват триенето и износването на движещите се елементи;
- осигурява се оптимална работна температура;
- буталата в цилиндрите се уплътняват херметично.
Как да сменим маслото?
Въпреки, че маслото в двигателя се почиства с помощта на филтър, неговото качество неизбежно се влошава с времето. Честотата на смяна е на всеки 10-15 хиляди км или (задължително!) веднъж годишно. Точните числа зависят от модела на автомобила и от това колко бързо маслото се замърсява.
Още: Експерт: Двигателят на колата ще е като нов, ако правите това
При всички автомобили смяната на двигателното масло се извършва почти еднакво:
- маслото се избира според марката и вида на двигателя;
- отначало двигателят се включва, докато достигне работна температура;
- след загряване се оставя за малко време да се охлади;
- развива се пробката (тапата, запушалката) на картера;
- отработеното старо масло се излива в контейнер с подходящ размер;
- по състоянието на маслото се преценява дали може да бъде сменено без промиване или трябва да се промие;
- ако замърсяването е в нормални граници, тогава се налива новото;
- сменяте филтъра.
Върху честотата в интервалите за подмяна може да влияят фактори като:
- студове;
- чести промени в температурата на въздуха;
- влажност на въздуха;
- запрашеност;
- редовно повтарящи се претоварвания на двигателя.
Още: Кои устройства в колата лъжат шофьора
При тежки условия на работа препоръчителните периоди за смяна на маслото трябва да бъдат съкратени с 25-30%. Освен това всяка смяна на масло трябва да бъде придружена от смяна на масления филтър. Това се дължи на факта, че в конструкцията на този филтър е предвидено пропускане на масло в случай на силно запушване, за да не се пречи на работата на двигателя. Тоест, мръсният филтър не може да изпълнява функциите си.
Полезните съвети включват следното.
Не трябва често да прибягвате до експресна смяна на масло. При този метод в двигателя остава много повече отработено масло (при класическия метод остават не повече от 2-3%).
Внимателно анализирайте нивото на маслото. Както препълването, така и недопълването имат лош ефект.
Още: Кои са основните признаци на „убития“ двигател
Колко време отнема смяната на маслото?
В зависимост от метода смяната на маслото в автомобил може да отнеме различно време. Експресният метод отнема най-много 10-20 минути. Традиционният – 30-40.
Ако възникнат затруднения, например при отвиване на пробката на картера, процедурата може да продължи 10-15 минути повече.
Като се има предвид важността на смяната на маслото, към тази процедура трябва да се подхожда отговорно. Ако нямате достатъчно познания или увереност в способностите си, тогава смяната на маслото на автомобила трябва да бъде поверена на професионалисти.