Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Силни български постижения и куп световни рекорди: "Бегачите" през 2024 г. (ГОДИШЕН ОБЗОР)

01 януари 2025, 11:00 часа • 890 прочитания

"Бегачите" е спортна рубрика на Actualno.com с автор Стефан Йорданов, посветена на най-интересните събития от света на бягането.

Силни български постижения и куп световни рекорди: така може да се обобщи 2024 година за рубриката "Бегачите". През изминалите 12 месеца новостартираната рубрика постави акцент върху бяганията на средни и дълги разстояния, но не само в традиционните лекоатлетически дисциплини на писта, а и отвъд тях: в състезания по маратони, ултрамаратони, планинско бягане, ориентиране и други прояви, свързани с бягане в разнородни спортове за издръжливост.

Какво предложи рубриката "Бегачите" през 2024 година?

За тази календарна година "Бегачите" предложи на читателите си над 60 уникални материала, които в голямата си част са без еквивалент в други български, пък и чуждестранни медии. Освен регулярните статии, които излизаха почти всяка седмица, "Бегачите" предложи и месечни обзори с най-важните събития за всеки един месец. Именно чрез тези месечни обзори сега ще можем да си припомним някои позабравени бегачески събития от годината. А те включват много световни рекорди и някои много силни български постижения. 

Януари

Още в първия месец от годината падна световен рекорд - този на 10 км на шосе при жените, след като Агнес Нгетич стана първата жена в историята, слязла под 29 минути. Най-добрата ни състезателка на маратон - Милица Мирчева, записа третото си най-силно време на дистанцията с резултат 2:32:03 часа в Осака, след като тръгна по-бързо и "закъса" във втората част от дистанция, за да се размине с олимпийския норматив. В България Иво Балабанов записа 8:12.26 мин. на 3000 метра на турнир "Академик". Бяха раздадени и Годишните награди на бегаческото общество, а параолимпиецът Християн Стоянов бе избран за параатлет №1 на България за 2023 г. Повече по тези теми можете да прочетете в месечния обзор:

От шампионати на закрито до световен рекорд на открито: "Бегачите" през януари 2024 г. (ОБЗОР)

Февруари

През февруари световната атлетика бе разтресена от ужасяващата вест, че действащият световен рекордьор на маратон за мъже Келвин Киптум е загинал в автомобилна катастрофа в родината си едва на 24-годишна възраст. Това се случи броени месеци след поставения от него световен рекорд в Чикаго от 2:00:35 часа. Той бе смятан за основен фаворит да счупи бариерата от 2 часа в официално състезание. В по-късите дистанции действащият световен шампион на 1500 м Джош Кър подобри световния рекорд на 2 мили в зала - резултат, който бе омаловажен и осмян от Якоб Ингебригтсен с думите, че е щял да го победи със затворени очи. В България братята Иво и Мартин Балабанови записаха двойна победа на 3000 и 1500 м на Националния шампионат в зала в София.

Световен рекорд и нелепа смърт: "Бегачите" през февруари 2024 г. (ОБЗОР)

Келвин Киптум

Март

През март Джош Кър затвърди добрата си форма със световна титла на 3000 метра в зала, макар и в отсъствието на големия си конкурент Якоб Ингебригтсен, който се фокусира изцяло върху летния сезон. Милица Мирчева постави нов национален рекорд на 5 км шосе с резултат от 15:43 мин., подобрявайки с две секунди старото си постижение. На същото състезание в Лестър (Великобритания) участва и Иво Балабанов с резултат 13:54 мин., а Actualno.com бе първата медия, съобщила за участието на двамата българи. Балабанов бяга и на Световното първенство по крос кънтри, където се срещна с убийствената конкуренция на световния елит, а Якоб Киплимо стана световен шампион. Друг значим резултат бе на Ясна Петрова, която разклати националния рекорд на 10 км за жени с време 32:36.97 мин. - нов национален рекорд за девойки под 23 г. Проведе се и Националният шампионат на полумаратон в Стара Загора, където също се видяха силни резултати за българските стандарти.

Силни резултати и рекорди за България в дългите бягания: "Бегачите" през март 2024 г. (ОБЗОР)

Април

Месец април видя най-бързите 800 метра от българин през новия век - благодарение на Мартин Проданов, който се доближи на около 2 секунди от националния рекорд в дисциплината. Той даде резултат от 1:48.71 мин. Иво Балабанов участва на още едно бягане на 5 километра - 5K Beroe в Стара Загора, където спечели с рекорд на трасето. Маринела Нинева спечели балканска титла на маратон, както и сребърен медал от Балканското първенство по полумаратон. Проведе се и Националният шампионат по планинско бягане, както и едни от най-големите ултрамаратони в България - "Търново ултра" и "Коджа Кая". Месецът за малко да предложи и нов световен рекорд за жени на 1500 метра, след като Гудав Цегай разклати върховото постижение с третия най-силен резултат в историята на дистанцията.

Най-бързите 800 метра от българин за века: "Бегачите" през април 2024 г. (ОБЗОР)

Май

Месец май донесе голяма гордост за българската атлетика, след като Християн Стоянов спечели сребърен медал от Световното първенство за параатлети. Той го заслужи в коронната си дисциплина 1500 метра. На световната сцена пък Якоб Ингебригтсен претърпя нова загуба от Джош Кър по време на състезание на 1 миля в САЩ. Норвежецът допусна трета загуба в последните 2 години, но пък успя да се върне към победите на Диамантената лига в Осло, плонжирайки пред Тимъти Черийот на финалната линия в бягането на 1500 метра. Месецът предложи нов световен рекорд на 10 000 метра за жени, който се различава от световния рекорд на 10 км на шосе, поставен през януари. И пак жена слезе под 29 минути - този път Беатрис Чебет. Разклати се и световният рекорд на 5000 м за мъже от Хагос Гебреуит, който остана на една секунда и записа второ най-бързо време на дистанцията, а състезанието в Осло бе най-силното в историята с общо 13 мъже, слезли под 13 минути. Проведе се и Балканидата по лека атлетика, където атлетите ни в средните и дългите бягания останаха без медали. Но пък Шабан Мустафа завоюва три титли на Европейското по планинско бягане за ветерани.

Световно сребро и европейски титли за България: "Бегачите" през май 2024 г. (ОБЗОР)

Юни

През юни се проведе и Европейското първенство по планинско бягане за мъже и жени, където България имаше девет представители. Състоя се и Европейското първенство по лека атлетика на открито в Рим, където страната ни имаше двама представители в дългите бягания - Ясна Петрова на 10 000 метра и Милица Мирчева на полумаратон, но и двете не успяха да разгърнат пълния си потенциал. Мартин Балабанов направи силно бягане на 800 метра на състезание в чужбина с осмо най-добро време в българската ранглиста. Той стана и национален шампион на 1500 метра, докато Християн Стоянов спечели титлата на 5000 метра по време на Националния шампионат на открито във Велико Търново. През юни се проведе и най-големият ултрамаратон в България - Обиколката на Витоша, позната още като Витоша 100. Христо Цветков постигна пета победа в състезанието, но не успя да подобри собствения си рекорд на трасето. А същевременно цели три жени слязоха под 9 часа в изключително оспорвана битка за първите три места.

От 800 метра до Витоша 100: "Бегачите" през юни 2024 г. (ОБЗОР)

Юли

Юли се оказа месец на затишие пред буря, където "бурята" се явяваше Олимпийските игри в Париж. Якоб Ингебригтсен обаче нямаше намерение да се крие на конкуренцията и направи едно от най-силните бягания на 1500 метра в цялата история на дисциплината. Норвежката звезда разклати световния рекорд на легендарния Хичам Ел Гаруж от 3:26:00 мин., като спря хронометрите на 3:26.73 мин. по време на Диамантената лига в Монако. Така той даде заявка за олимпийско злато на 1500 метра месец по-късно. При жените пък бе подобрен световният рекорд на 1500 метра, след като Фейт Кипйегон избяга дистанцията за 3:49.04 мин. на Диамантената лига в Париж - със 7 стотни по-бързо от собствения ѝ световен рекорд. Неприятната новина от юли бе, че България окончателно остава без представители в средните и дългите бягания за Олимпийските игри в Париж, но пък с представител на Параолимпийските игри чрез Християн Стоянов.

Затишие пред буря, но и брутални рекорди: "Бегачите" през юли 2024 г. (ОБЗОР)

Август

Месец август бе подчинен на Олимпийските игри в Париж. Там всяка една дистанция от 1500 метра до маратон имаше какво да предложи на почитателите на спорта. В може би най-интересното лекоатлетическо състезание на тазгодишните Игри - това на 1500 метра, големият фаворит Якоб Ингебригтсен остана без медал. Стратегията му да води бягането от началото до края не сработи и той само "изведе" конкурентите си до финалните метри, където всичко се реши на финален спринт. Олимпийски шампион стана Кол Хокър, следван от Джош Кър и Яред Нугусе. И тримата слязоха под 3:28 мин. Якоб взе реванш на 5000 метра, където спечели с лекота олимпийската титла в тактическо бягане. На 10 000 метра цели 13 атлети слязоха под 27 минути, а световният рекордьор Джошуа Чептегей стана олимпийски шампион с нов олимпийски рекорд - 26:43.14 мин. В маратона звездите Елиуд Кипчоге и Кенениса Бекеле фалираха, а шампион стана Тамират Тола с нов олимпийски рекорд от 2:06:26 ч. След Игрите в Париж Якоб Ингебригтсен направи уникално бягане на 3000 метра и постави нов световен рекорд със 7:17.55 мин. Параатлетът Християн Стоянов пък се размина с медал от Параолимпийските игри, оставайки четвърти на 1500 м. А в ориентирането Боян Иванджиков завърши на престижното пето място на Световното първенство за студенти в Банско.

Олимпийски възходи и падения и един убийствен рекорд: "Бегачите" през август 2024 г. (ОБЗОР)

Септември

След натоварения месец август дойде време и за първите по-сериозни състезания на шосе. Якоб Ингебригтсен изненадващо реши да направи дебют на полумаратон, като той пазеше в тайна участието си до последния ден. Норвежецът стартира на полумаратона в Копенхаген, където на практика тръгна с темпо за световен рекорд, но силите му издържаха до 10-ия километър, където мина с национален рекорд на Норвегия. След това той спря да ходи за известно време, преди отново да продължи в състезателно темпо до финала с незадоволителен за него резултат от 63:13 мин. - на около 6 мин. от световния рекорд. Българският маратонец Мирослав Спасов пък буквално избухна на маратона на Берлин с неочакван резултат от 2:20:19 часа, което е най-добър български резултат за последните 10 години. Проведоха се и още няколко шосейни бягания у нас и по света, като може да се отбележи силния резултат на Девора Аврамова на 10 км шосе от 34:03 мин. в Брашов, Румъния.

Полумаратонът на Якоб и маратонът на Миро: "Бегачите" през септември 2024 г. (ОБЗОР)

Октомври

През октомври светът видя първата жена, слязла под 2 часа и 10 минути на маратон. Направи го кенийката Рут Чепнгетич, която избяга 42-километровата дистанция за 2:09:57 часа, за па достави нов световен рекорд при жените. Тя го стори на маратона на Чикаго, където миналата година Келвин Киптум постави настоящия световен рекорд при мъжете. Бягането на Чепнгетич бе невероятно и заради това, че на полумаратонската дистанция тя премина с пети най-силен резултат в историята, а преди няколко години времето ѝ щеше да бъде по-бързо и от световния рекорд. Световен рекорд падна и на полумаратон, но при мъжете. Йомиф Кеджелча подобри върховото постижение на полумаратона на Валенсия, и то със само една секунда, давайки резултат от 57:30 мин. На същото състезание българският ориентировач Боян Иванджиков направи много силно бягане, финиширайки за 67:22 мин. В България пък се проведоха Софийският маратон, както и Националният шампионат по крос кънтри, като повече информация ще откриете в месечния обзор.

Месец на рекорди в (полу)маратоните: "Бегачите" през октомври 2024 г. (ОБЗОР)

Ноември

Последните два месеца от годината бяха по-постни откъм бегачески събития. През ноември се проведоха няколко големи маратона, като се отличаваше този в Ню Йорк. Там олимпийският шампион Тамират Тола не успя да защити титлата си от миналата година и остана четвърти - на 12 секунди от победителя Абди Нагий, който финишира за 2:07:39 ч. Проведоха се и маратоните на Истанбул и Атина, като гръцкият маратон е по-специален заради своята история. Автентичният маратон пресъздава легендарния път на гръцкия вестоносец Фидипид от град Маратон до Атина. Иначе Якоб Киплимо постави нов световен рекорд на 15 км шосе на самостоятелно състезание на тази дисциплина в Неймеген с резултат 40:42 мин. Интересното е, че той е минавал дистанцията и за 40:27 мин. - по време на поставянето на световния си рекорд на полумаратон през 2021-ва. През ноември в Actualno.com съобщихме първи и за българското участие на Европейското първенство по крос кънтри, което бе съставено от само един представител в лицето на Ясна Петрова.

Още маратони и бързаци в Студио Actualno: "Бегачите" през ноември 2024 г. (ОБЗОР)

Декември

В последния месец от годината се проведе и въпросният Европейски шампионат по крос кънтри в Анталия, където Ясна Петрова остана далеч от миналогодишното си класиране в топ 10, завършвайки на 53-то място при девойките под 23 г. При мъжете Якоб Ингебригтсен спечели с лекота 14-ата си европейска титла, а Великобритания пък показа, че е водеща нация в Европа по крос кънтри, спечелвайки три от шестте отборни титли, добавяйки и един сребърен и един бронзов медал. Месецът предложи и един от най-бързите маратони в света - този във Валенсия, където станахме свидетели и на почти рекорден дебют. Световният шампион на полумаратон Себастиан Саве дебютира в маратонската дистанция с уникален резултат от 2:02:05 ч, който е пето най-добро време за всички времена. По-късно през месеца пък българската лекоатлетка Маринела Нинева стана четвъртата най-бърза българка на маратон с 2:37:31 часа, като свали близо 2 минути от личното си постижение от миналата година.

От показно в кросовите бягания до брутален дебют на маратон: "Бегачите" през декември 2024 г. (ОБЗОР)

През 2025 година рубриката "Бегачите" ще продължи да ви информира за най-интересните събития от света на бягането!

Автор: Стефан Йорданов

ОЩЕ: Да станеш олимпийски маратонец за 6 месеца: Абсолютният дебютант, който покори Париж 2024!

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Стефан Йорданов
Стефан Йорданов Отговорен редактор
Новините днес