Приказно! Невероятен Шарл Льоклер и Ферари на върха в Италия

01 септември 2024, 17:56 часа • 1012 прочитания

Пилотът на Ферари Шарл Льоклер спечели за втори път Гран При на Италия на легендарната писта "Монца"! Това бе седма победа за монегаска във Формула 1 и втора за него този сезон. Втори остана Оскар Пиастри със своя Макларън, на по-малко от 3 секунди, а трети - съотборникът му Ландо Норис. С двойния подиум днес Макларън стопи аванса на Ред Бул в битката за световната титла при конструкторите на 10 точки.

Забележителна битка между Ферари и Макларън на Монца

Пилотът на Макларън Ландо Норис потегли от полпозишън, докато неговият съотборник Оскар Пиастри стартира от втората позиция. Джордж Ръсел с Мерцедес зае първото място на втора редица, следван от двата болида на Ферари - Шарл Льоклер и Карлос Сайнц. До испанеца се нареди Люис Хамилтън с Мерцедес. Световният шампион Макс Верстапен с Ред Бул прекара лош ден в съботния ден на Монца, получавайки повреда още в първата си квалификационна обиколка. Той финишира едва седми и стартира редом до съотборника си Серхио Перес.

Повечето пилоти заложиха на гуми медиум за старта, освен тези на Ред Бул, които решиха да стартират с твърдите сликове. При потеглянето Ландо Норис бе притиснат от своя съотборник Оскар Пиастри и Джордж Ръсел с Мерцедес. Ръсел не успя да вземе първия завой и излезе от очертанията на пистата в зона за сигурност. След това Пиастри изпревари Норис, при което Шарл Льоклер също се промъкна и зае второто място. Норис остана трети, а зад него бе Карлос Сайнц.

Към седмата обиколка Норис вече бе на повече от 2 секунди зад съотборника си Пиастри. Тур след това Юки Цунода се прибра в бокса заради проблем и трябваше да се откаже от състезанието. Даниел Рикардо получи наказание от 5 секунди за избутване на съперник извън тарсето, докато Нико Хюлкенберг получи санкция от 10 секунди. Към 26-тата обиколка, след като повечето пилоти бяха преминали през бокса, Пиастри водеше с почти две секунди пред Норис, а Льоклер бе трети, следван от Сайнц (на над 11 секунди), Хамилтън, Верстапен, Перес, Ръсел, Естебан Окон и Фернандо Алонсо.

Ферари надхитриха Макларън стратегически

В следващите обиколки Пиастри и Норис си размениха най-бързи обиколки, но темпото на британеца спадна, като се оплака от износена предна лява гума, и Льоклер го настигна. В 36-тия тур Пиастри бе начело, следван от Льоклер, Сайнц, Хамилтън, Верстапен и Норис, който бе на малко над 1.5 секунди зад световния шампион, след като отново премина през пита. От Макларън попитаха Пиастри дали могат да завършат състезанието с едно спиране в бокса. Пилотът отговори, че едва ли ще е възможно и смени гуми в 39-та обиколка. Начело излязоха Льоклер и Сайнц. В 44-ата обиколка Льоклер имаше почти 11 секунди преднина пред Сайнц, Пиастри пък бе с над 1 секунда на обиколка по-бърз от пилотите на Ферари, които се опитваше да догони. В следващия тур младият австралиец изпревари Сайнц и излезе втори.

В 48-ата обиколка Норис изпревари Сайнц и излезе трети в началото на обиколката. В предпоследната 52-а обиколка Льоклер имаше аванс от 5.8 секунди пред Пиастри, които в крайна сметка му осигуриха втори триумф на "Монца" след този през 2019 година.

На четвърта позиция финишира Сайнц, последван от Люис Хамилтън и Макс Верстапен. Топ 10 допълниха Джордж Ръсел, Серхио Перес, Алекс Албон (Уилямс) и Кевин Магнусен (Хаас). За най-бързите пилоти на планетата предстои надпревара за голямата награда на Азербайджан на 15 септември. Миналата седмица Ландо Норис разби Верстапен в дома му и остави интрига във Формула 1 (ВИДЕО).